Trwa ładowanie...
d176326
IAR

Kardynał Stanisław Dziwisz dostanie najwyższe węgierskie odznaczenie dla obcokrajowców

• Kardynał Stanisław Dziwisz odbierze dziś najwyższe węgierskie odznaczenie
• To przyznawany cudzoziemcom - Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kard. Stanisław Dziwisz
Kard. Stanisław Dziwisz (AKPA, Fot: Niemiec)
d176326

Order to wyraz uznania Węgrów dla roli metropolity krakowskiego w Kościele katolickim i jego świadectwa życia. Węgrzy chcą też mu w ten sposób podziękować za umacnianie więzi pomiędzy Stolicą Apostolską i ich ojczyzną oraz pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II. Jak poinformował IAR Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, odznaczenie zostało przyznane także za umacnianie zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską i Węgrami, a także między Kościołami katolickimi w Polsce i na Węgrzech.

- Order przyznany kardynałowi to wyjątkowe wyróżnienie - mówi Grzegorz Łubczyk były ambasador Polski na Węgrzech. W rozmowie z IAR przypomina, że za czasów, kiedy obecny metropolita krakowski, wówczas sekretarz Jana Pawła II i jeden z jego najbliższych współpracowników, był w Watykanie doszło do dwóch pielgrzymek papieża Polaka na Węgry. - Janowi Pawłowi II bardzo zależało na odbudowie, zrujnowanego przez komunistów, Kościoła katolickiego na Węgrzech - podkreśla ambasador Grzegorz Łubczyk.

Jednocześnie zwraca uwagę, że relacje między naszymi Kościołami mają bardzo piękną kartę. Wszystko zaczęło się od pierwszych Piastów i Arpadów i trwa do dziś. Święte: Kinga i ukochana przez Polaków królowa Jadwiga były Węgierkami. Węgierski Kościół bardzo się też zasłużył Polakom w czasach II Wojny Światowej. W tamtym okresie na Węgrzech przebywało około 140 tysięcy polskich uchodźców, wśród nich było mniej więcej stu księży. Henryk Sławik wraz z Józsefem Antallem - wtedy pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych- uratowali w przybliżeniu pięć tysięcy polskich Żydów.

d176326

Episkopat Węgier, pomagał Episkopatowi Polski w wyrabianiu Żydom metryk chrztu. Obecnie Kościół na Węgrzech ma mniej powołań, nasi biskupi wysyłają, więc tam swoich księży do pracy.

Uroczyste wręczenie kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi Węgier odbędzie się w krakowskim Centrum Jana Pawła II, po nabożeństwie kończącym Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Modlitwa rozpocznie się o 15.00.

Order przekaże minister Zoltán Balog stojący na czele resortu Zasobów Ludzkich. Odznaczenie zosatało nadane przez prezydenta Węgier Jánosa (czyt.Janosza) Ádera na wniosek premiera Węgier Viktora Orbána.

d176326

Podziel się opinią

Share

d176326

d176326
Więcej tematów