Trwa ładowanie...

Kardynał Pell: setki milionów euro znaleziono w urzędach Watykanu

Kardynałowie i urzędnicy podczas przeglądu finansów Watykanu w ramach ich reformy odnaleźli setki milionów euro, które nie figurowały w budżetach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego- ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell.

Share
Kardynał Pell: setki milionów euro znaleziono w urzędach Watykanu
Źródło: Fotolia
dmcemzz

Dzięki temu sensacyjnemu odkryciu poprawi się stan watykańskich finansów - podkreśla się w komentarzach.

O znalezieniu aktywów australijski purpurat poinformował na łamach pierwszego numeru nowego brytyjskiego pisma "Catholic Herald Magazine", a jego słowa przytoczyły największe światowe media.

dmcemzz

Ze słów kardynała Pella, który od początku tego roku pełni funkcję "ministra finansów" za Spiżową Bramą, wynika, że odkrycia dokonano w czasie skrupulatnych kontroli w watykańskich urzędach: kongregacjach, radach i innych instytucjach w związku z przygotowaniami do realizacji reformy. Polega ona na konsolidacji i centralizacji całej polityki finansowej oraz budżetu i spójnym zarządzaniu wszystkimi inwestycjami, a także aktywami.

Poszczególne urzędy dysponowały do czasu wprowadzanej obecnie reformy papieża Franciszka dużą autonomią finansową i właśnie temu wyzwaniu trzeba było stawić czoła porządkując system nadzoru nad nimi - przyznał papieski doradca i bliski współpracownik.

Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii podkreślił, że "Watykan nie jest bankrutem" i jest w dobrej sytuacji dzięki posiadanym aktywom i inwestycjom.

- Odkryliśmy, że sytuacja jest znacznie lepsza niż się wydawała, ponieważ setki milionów euro były odłożone na osobnych rachunkach i nie figurowały w budżetach - wyjaśnił kardynał Pell.

dmcemzz

Obrazowo przedstawiając to, jaki brak koordynacji panował dotąd w finansach Watykanu, przytoczył historię z czasów pontyfikatu Leona XIII. Papież ten wysłał wizytatora do Irlandii, by przygotował dla niego raport o stanie tamtejszego Kościoła. Wizytator zapytany potem przez Leona XIII o swe spotkania z biskupami, odparł, że nie spotkał tam żadnych biskupów, "tylko 25 papieży".

- Tak było z watykańskimi finansami. Kongregacje, rady i zwłaszcza Sekretariat Stanu cieszyły się niezależnością i broniły jej - przyznał kardynał z Australii, koordynujący obecnie całe finanse Watykanu i Stolicy Apostolskiej.

dmcemzz

Podziel się opinią

Share
dmcemzz
dmcemzz
Więcej tematów