Kardynał Kasper z wizytą w Moskwie
Przewodniczący Papieskiej Rady ds.
Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper przybył z wizytą do Moskwy na zaproszenie katolickiej Konferencji
Biskupów Rosji.
Hierarcha spotka się jedynie z prawosławnym metropolitą Smoleńska i Kaliningradu Kiriłłem; nie dojdzie natomiast do spotkania z patriarchą Cerkwi moskiewskiej Aleksijem II, którego w tym czasie "nie będzie w Moskwie".
"Nie chcemy polemik. Chcemy przyjaźni pomiędzy obydwoma kościołami. Przybyłem tutaj, by odwrócić stare strony i otworzyć nowe w duchu przyjaźni i miłości" - powiedział kardynał Kasper po przybyciu do Moskwy.
_ "Narosło wiele przeszkód i uprzedzeń, lecz z dobrą wolą i pomocą Boga uda nam się je przezwyciężyć"_ - dodał.
Wizyta kardynała Kaspera w rosyjskiej stolicy doszła do skutku z dwuletnim opóźnieniem. Zapowiadano ją już w lutym 2002 roku. Wtedy jednak, wobec anulowania przez Aleksija II spotkania z watykańskim hierarchą, jego wizytę w Moskwie odwołano.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi odmówił przyjęcia papieskiego emisariusza po tym, jak Jan Paweł II na początku lutego 2002 roku podniósł do rangi diecezji cztery istniejące wcześniej na terytorium Federacji Rosyjskiej administratury apostolskie.
Patriarchat prawosławny stoi na stanowisku, że terytorium Federacji Rosyjskiej jest "kanonicznym terytorium Cerkwi", tj. terytorium, na którym tradycja prawosławia jest zakorzeniona i utrwalona historycznie.
Z niezadowoleniem ze strony Cerkwi moskiewskiej spotkała się podjęta przez papieża we wrześniu 2003 roku decyzja o utworzeniu na Ukrainie egzarchatu odesko-krymskiego dla grekokatolików. Wcześniej Patriarchat Moskiewski krytycznie oceniał złożoną w 2001 roku przez Jana Pawła II wizytę na Ukrainie.
Przedstawiciele Cerkwi zarzucają również Kościołowi katolickiemu prozelityzm, czyli szerzenie katolicyzmu wśród prawosławnych i nakłanianie ich do odejścia od Cerkwi i przyłączenia się do wspólnoty katolickiej. (iza)