Kardynał Dziwisz: nie jesteśmy sami wobec cierpienia i śmierci
Nigdy nie jesteśmy sami wobec cierpienia i
śmierci, bowiem Chrystus otworzył nam drzwi do wiecznego życia.
Chwile poprzedzające spotkanie z Bogiem twarzą w twarz mają
wielką doniosłość z punktu widzenia wiary - napisał metropolita
krakowski kard. Stanisław Dziwisz w liście do chorych.
11.02.2007 | aktual.: 11.02.2007 18:22
List metropolity odczytany został podczas obchodów XV Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Kard. Dziwisz przewodniczył mszy św. odprawionej w sanktuarium.
Jak napisał kard. Dziwisz, "współczesna kultura usiłuje wymazać śmierć ze świadomości człowieka, m.in. przez ucieczkę od widoku ludzi umierających". "W parze z tym idzie poczucie bezsensu i nieużyteczności tych chwil życia, które pozostają jeszcze przed zbliżającą się śmiercią" - pisał kardynał.
"My jednak, jako chrześcijanie, patrzymy na ludzkie życie i na chorobę w świetle wiary. Wierzymy, że Bóg kocha każdego człowieka. Każda chwila życia człowieka jest wielkim darem Boga i żadna z nich nie jest bez wartości w Jego oczach. Gdy zawodzą ludzkie siły i możliwości, tym bardziej myśl nasza powinna zwrócić się ku Jezusowi Chrystusowi" - napisał kard. Dziwisz.
Metropolita podkreślił, że "nigdy nie jesteśmy sami wobec śmierci, bowiem Chrystus przeszedł przed nami także tę drogę i otworzył nam drzwi do wiecznego życia". "Często trudno nam dostrzec sens cierpienia, które pozostaje Bożą tajemnicą. W świetle i mocy Chrystusowej Ewangelii możemy w ostatnich chwilach naszego życia jednoczyć się z Jezusem - mężem boleści, solidaryzując się z Jego zbawczym cierpieniem" - stwierdził.
Kardynał Dziwisz przywołał postać Jana Pawła II. "Słowem swego nauczania i świadectwem swego życia Jan Paweł II pokazał nam, jak można z Bogiem przeżywać wszystkie dni swego życia - nawet te najtrudniejsze: dni choroby, odchodzenia i śmierci" - mówił.
Jak podkreślił, "chwile poprzedzające spotkanie z Bogiem twarzą w twarz mają wielką doniosłość z punktu widzenia wiary". Zapewnił, że Kościół chce być przy chorych, modlić się za nich i udzielać im wsparcia, aby umacniać wiarę i nadzieję.
Kardynał Dziwisz podziękował też wszystkim, którzy towarzyszą ludziom nieuleczalnie chorym i odchodzącym do wieczności.
Podczas uroczystości odbyło się symboliczne przekazanie Caritas wózka inwalidzkiego przez Rycerzy Kolumba. Rycerze Kolumba to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych największa w świecie katolicka organizacja osób świeckich, znana z działalności charytatywnej. Krakowska Caritas otrzymała już od Rycerzy Kolumba 45 wózków.
Jak poinformował dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, pomoc osobom chorym jest jednym z głównych zadań krakowskiej Caritas.
Na terenie archidiecezji krakowskiej działa sześć stacji opieki: w Zakopanem, Wieliczce, Gdowie, Myślenicach, Krakowie i Zatorze. Planowane jest otwarcie stacji opieki w Zembrzycach. Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi także dwa zakłady opiekuńczo- lecznicze w Rabie Wyżnej i Zatorze oraz trzy domy wczasowo- rehabilitacyjne w Zatorze, Zebrzydowicach i Zembrzycach. Miejsca na turnusy chorzy rezerwują tam z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.