ŚwiatKardynał Dziwisz: biskupi muszą umacniać doktrynalną jedność wiernych

Kardynał Dziwisz: biskupi muszą umacniać doktrynalną jedność wiernych

Polscy biskupi, składający wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie zgromadzili się we wtorek rano na mszy przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra. W kazaniu kardynał Stanisław Dziwisz mówił, że biskupi muszą umacniać doktrynalną jedność wiernych.

Podczas mszy w Kaplicy świętego Sebastiana biskupi modlili się za Kościół w Polsce i za posługę papieża Franciszka.

Metropolita krakowski powiedział w kazaniu, że miłość do Jezusa jest "fundamentem wszelkiej misji, każdego urzędu i służby w Kościele".

- Tym bardziej taka miłość powinna codziennie inspirować, motywować i rozpalać serce każdego pasterza, jeżeli nie chce być tylko zwykłym, bezdusznym zarządcą, administratorem spraw wspólnoty Kościoła lokalnego - dodał kardynał Dziwisz. Zwrócił uwagę na słowa Jana Pawła II o tym, że warunkiem dobrego rządzenia Kościołem jest naśladowanie Jezusa jako Dobrego Pasterza.

- Jak bardzo te słowa współbrzmią z tym, co głosi nam dzisiaj papież Franciszek - podkreślił były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Mówiąc o wyzwaniach nowej ewangelizacji, stwierdził: "W obliczu relatywizmu i subiektywizmu, którymi skażona jest w wielkiej mierze współczesna kultura, biskupi są powołani do obrony i umacniania doktrynalnej jedności swoich wiernych".

Kardynał Dziwisz mówił, że Jan Paweł II "na swój sposób podzielił los świętego Piotra".

- Najpierw dosięgła go kula. To było 13 maja 1981 roku. Próbowano położyć kres jego służbie. Próbowano odebrać ludziom nadzieję, związaną z jego żarliwym przepowiadaniem Chrystusa. A w ostatnich latach życia cierpienie nadało nowy wymiar jego świadectwu - powiedział.

- Nogi zwiastuna radosnej nowiny odmawiały posłuszeństwa, a w końcu zamilkł jego głos. Ale tym bardziej przemawiał całym sobą - swoim zawierzeniem wszystkiego Bogu. Przemówił swoją śmiercią. Przemówił swoim pogrzebem. A potem zaczął przemawiać swoją świętością - dodał arcybiskup krakowski. Nawiązując do kanonizacji papieża Polaka 27 kwietnia, podkreślił: "Za kilka miesięcy czeka nas finał tego nadzwyczajnego świadectwa".

Kardynał Dziwisz zachęcił do modlitwy za młodzież i za "wątpiących, poszukujących, żyjących na marginesie Kościoła lub poza nim, nie rozumiejących jego natury i misji".

"Modlimy się za sprawujących władzę w naszym kraju, aby sprawowali ją mądrze, w duchu służby. Modlimy się za Europę, aby pozostała wierna swoim chrześcijańskim korzeniom. Modlimy się za bratni naród ukraiński" - dodał na zakończenie kazania.

W mszy uczestniczyło kilkudziesięciu polskich biskupów, wśród nich przewodniczący episkopatu arcybiskup Józef Michalik.

W trakcie trwającej do soboty wizyty ad limina Apostolorum polscy biskupi w grupach odwiedzają instytucje i urzędy Watykanu - kongregacje i papieskie rady, spotykają się również z Franciszkiem.

Kilku polskich hierarchów mieszka w domu Świętej Marty, który jest rezydencją papieża.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)