Kard. Nycz zdradza szczegóły obchodów 10 kwietnia
Uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem będą na prośbę rodzin przeżywane w Warszawie w trzech miejscach - poinformował kardynał Kazimierz Nycz. We wtorek duchowny spotkał się z "dużą częścią rodzin ofiar" katastrofy.
Jak podkreślił kard. Nycz, wolą rodzin jest, aby planowane na godzinę 7.00 10 kwietnia nabożeństwo ekumeniczne na płycie warszawskiego lotniska, było spotkaniem prywatnym, bez udziału mediów i polityków. Natomiast do modlitwy na Powązkach - o 10.00 - i udziału w mszy w warszawskiej archikatedrze - są zaproszeni wszyscy.
Kardynał Nycz zaznaczył także, że spotkanie z przedstawicielami rodzin odbyło się z ich inicjatywy i dodał, że Kościół nie jest organizatorem tych uroczystości, a jedynie zaproponował wspólną modlitwę. - Kościół, w osobach biskupów wyszedł z propozycją i inicjatywą mszy świętej - poinformował kardynał Nycz dodając, że zaproszenie do archikatedry jest skierowane do wszystkich.
Metropolita warszawski zauważył jednocześnie, że Kościół nikomu nie zabiera prawa, "żeby się czuł podmiotowo odpowiedzialny za przeżycie tej rocznicy". - Każda rodzina, która kogoś straciła ma do tego prawo i jak chce to może to robić osobiście, prywatnie, w swojej miejscowości, tam gdzie jest ktoś pochowany - mówi kardynał Nycz. Zwrócił także uwagę, że prywatny charakter nabożeństwa ekumenicznego na płycie lotniska jest spełnieniem prośby rodzin.
Kardynał Kazimierz Nycz wyraził przekonanie, że w upamiętnieniu rocznicy tragedii będzie musiała uczestniczyć strona rządowo-parlamentarna oraz kancelarie prezydenta i premiera, ponieważ - jak podkreślił - "jest to sprawa, która nie jest tylko sprawą prywatną". Metropolita warszawski zauważył jednocześnie, że obchody organizowane w Warszawie nie wykluczają upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w niemal 60 miejscach w kraju, gdzie są pochowani ci, którzy zginęli.