Trwa ładowanie...
d2cq19k

Kard. Henryk Gulbinowicz ukarany. Komentarz ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Kard. Henryk Gulbinowicz jest oskarżany o molestowanie seksualnie. Watykan nakazał mu wpłacenie pieniędzy na rzecz ofiar i pozbawił przywilejów. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski twierdzi, że potrzebne są "dalsze radykalne decyzje" Stolicy Apostolskiej.
Share
Kard. Henryk Gulbinowicz został ukarany przez Watykan. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentuje sprawę
Kard. Henryk Gulbinowicz został ukarany przez Watykan. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentuje sprawęŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d2cq19k

"Bardzo ważna decyzja Papieża Franciszka ws. kard. Henryka Gulbinowicza, b. metropolity Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebne są dalsze radykalne decyzje Watykan (u - red.), bo, jak już wielokrotnie pisałem, Kościół polski nie jest w stanie (a raczej nie chce) sam się oczyścić" - napisał na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

W piątek opublikowano komunikat Nuncjatury Apostolskiej ws. kard. Gulbinowicza. Watykan przeprowadziła dochodzenie ws. duchownego i przeanalizował zarzuty dotyczące jego przeszłości.

Hierarcha kościelny otrzymał zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym i używania insygniów biskupich. Pozbawiono go również przywileju pochówku w katedrze.

d2cq19k

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Reakcja Piotra Zgorzelskiego na wpis Donalda Tuska

Kard. Gulbinowicz został także zobowiązany do wpłacenia pieniędzy na rzecz Fundacji Świętego Józefa, która działa na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.

W maju 2019 r. do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kard. Gulbinowicza. Złożył je reprezentujący informatyka i pietę Przemysława Kowalczyka (ps. Karol Chum) mecenas Artur Nowak. Chum twierdzi, że był molestowany przez hierarchę kościelnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cq19k

Podziel się opinią

Share
d2cq19k
d2cq19k
Więcej tematów