ŚwiatKard. Grocholewski: Sobór Watykański II wspólnym mianownikiem obu pontyfikatów

Kard. Grocholewski: Sobór Watykański II wspólnym mianownikiem obu pontyfikatów

Polski kardynał Zenon Grocholewski powiedział, że zarówno dla Karola Wojtyły, jak i Josepha Ratzingera Sobór Watykański II stanowi wspólny mianownik.

20.04.2005 | aktual.: 20.04.2005 14:03

I Karol Wojtyła i nowy papież Joseph Ratzinger są w jakimś sensie synami Soboru Watykańskiego II i to on pozostaje wspólnym mianownikiem, który połączy zakończony i rozpoczynający się pontyfikat - powiedział purpurat.

Obaj - przypomniał dotychczasowy prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego - uczestniczyli w Soborze od początku do końca: Karol Wojtyła jako biskup, Joseph Ratzinger jako współpracownik arcybiskupa Kolonii, kardynała Josefa Fringsa (1887- 1978).

Zenon Grocholewski jest przekonany, że właśnie Sobór Watykański II ściśle łączy te obie wielkie postaci Kościoła.

Wspólnym mianownikiem pontyfikatu Jana Pawła II i programu, z którym rozpoczyna swój pontyfikat Benedykt XVI, będzie kontynuacja urzeczywistniania Soboru Watykańskiego II i wysiłków podejmowanych przez Jana Pawła II na rzecz ekumenicznego zbliżenia chrześcijan - powiedział.

Wybór Josepha Ratzingera, najbliższego współpracownika papieża, zapowiada, że w Kościele będzie realizowany ten sam profil jego misji, choć oczywiście każdy papież zachowuje własną osobowość - podkreślił kard. Grocholewski.

Osobowość nowego papieża łączy w sobie bardzo mocno misję umacniania i krzewienia wiary z dążeniem do rozwijania dialogu ze światem - mówił dalej ksiądz kardynał. - Kościół, aby móc skutecznie działać na zewnątrz, musi się wewnętrznie umacniać, utwierdzać swoją tożsamość w wierze w Chrystusa. Właśnie dzięki temu będzie mógł skuteczniej działać dla dobra świata.

Nowy papież - w przekonaniu kard. Grocholewskiego - umieści w centrum swego działania Eucharystię, "co również oznacza kontynuację programu Jana Pawła II".

Nieprzypadkowo - przypomniał purpurat - Joseph Ratzinger wybrany został przez swego poprzednika na Stolicy Piotrowej do pełnienia misji prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Reasumując kard. Zenon Grocholewski powiedział: Im bardziej Kościół za pontyfikatu Benedykta XVI będzie się umacniać w toku dalszej realizacji Soboru Watykańskiego II, tym bardziej będzie się przyczyniał do pokoju, dialogu, poszanowania człowieka i sprawiedliwości na świecie.

Mirosław Ikonowicz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)