Kard. Dziwisz: współpracujący księża, przyznajcie się!
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz
zaapelował do księży archidiecezji krakowskiej o szczere
przedstawienie mu faktów, jeśli któryś z duchownych w przeszłości
współpracował z organami bezpieczeństwa.
Treść apelu przekazał rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek.
Kardynał Dziwisz przekazał księżom "Memoriał Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989", przyjęty przez biskupów diecezjalnych 25 sierpnia na Jasnej Górze.
"Jeśli po lekturze Memoriału
, któryś z księży poczułby się winnym współpracy z wrogami Kościoła lub uświadomiłby sobie, że w jego życiorysie miały miejsce zdarzenia, które mogłyby stanowić podstawę do oskarżenia go o współpracę z organami bezpieczeństwa, to bardzo proszę o szczere przedstawienie mi tych faktów" - apeluje metropolita krakowski.
"Będzie to początkiem wejścia na drogę oczyszczenia pamięci i pojednania przez pokutę i naprawienie wyrządzonej krzywdy" - napisał kard. Dziwisz.
List metropolity zostanie rozesłany do wszystkich księży w diecezji pocztą kurialną. Kard. Dziwisz zapewnił o swoim "pełnym zaufaniu i głębokiej wdzięczności wobec całego Prezbiterium Kościoła Krakowskiego", a zwłaszcza "wobec tych kapłanów, którzy musieli zmagać się z systemem wrogim Kościołowi dając zdecydowany i czytelny przykład wierności Chrystusowi".
"Nawet jeśli dzisiaj słyszymy o przypadkach słabości niektórych księży, to tego rodzaju postawy nie powinny przesłaniać kapłańskiego świadectwa wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" - podkreślił kard. Dziwisz.
W 10-stronnicowym memoriale przyjętym 25 sierpnia na Jasnej Górze Episkopat Polski podkreślił, że Kościół chce poznać i ujawnić prawdę o współpracy duchowieństwa ze służbami PRL, ale sprzeciwia się "dzikiej", pozbawionej jasnych zasad lustracji.
Biskupi zaapelowali do mediów o odpowiedzialność w przykazywaniu informacji o współpracy poszczególnych osób z SB. Wskazali, że "oczyszczenie pamięci" powinno nastąpić przez nawrócenie, pokutę i zadośćuczynienie oraz prowadzić do przebaczenia i pojednania, a nie wyłącznie do potępiania i konfliktów.