Kard. Dziwisz krytykuje wyrok Trybunału w Strasburgu
Kardynał Stanisław Dziwisz ostro skrytykował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dotyczący krzyży w szkołach. „Wyrok Trybunału dotyczący nakazu zdjęcia krzyża we włoskiej szkole jest niezrozumiały i budzi poważne obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie” - napisał metropolita krakowski w specjalnym oświadczeniu przesłanym KAI.
05.11.2009 | aktual.: 15.11.2009 20:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kard. Dziwisz dowodzi, że podstawą wszelkiej wolności jest wolność religijna i przywołuje w tym kontekście stwierdzenie Benedykta XVI, że deptanie tej wolności jest "dyktaturą relatywizmu". „Dochodzi do tego, że chrześcijaństwo próbuje się wypierać z życia publicznego, a sędziowie, którzy ustawiają się w roli stróżów wolności poprzez ten wyrok sami stają się jej zaprzeczeniem” – napisał w oświadczeniu metropolita krakowski.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach stanowi naruszenie „prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” oraz „wolności religijnej uczniów”. Trybunał wydał powyższe orzeczenie w związku ze skargą na obecność krzyża złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tys. euro za "straty moralne".
Wyrok Trybunału ostro skrytykował też Watykan. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi nazwał takie stanowisko krótkowzrocznym i błędnym. - To przykre, że krzyż został uznany za znak podziału, wykluczenia czy ograniczenia wolności - oświadczył watykański rzecznik.
Jego zdaniem orzeczenie Trybunału świadczy o tym, że pragnie się odmówić chrześcijaństwu roli, jaką odegrało w ukształtowaniu europejskiej tożsamości, a która tymczasem była i pozostaje istotna.