PolskaKapitał zagraniczny dla Polski korzystny

Kapitał zagraniczny dla Polski korzystny

W ciągu ostatniego roku wzrósł z 44 do 48% odsetek osób przekonanych, że obecność kapitału zagranicznego jest korzystna dla polskiej gospodarki - wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Jednocześnie w okresie tym zmalał (z 36% do 29%) odsetek oceniających ten kapitał negatywnie.

Według CBOS, stosunkowo dużo Polaków nie ma wyrobionego zdania na temat obecności obcego kapitału w Polsce: aż 23% badanych nie potrafi ocenić, czy jest to zjawisko korzystne dla gospodarki, czy niekorzystne.

Z corocznych badań Centrum wynika, że największe poparcie dla obcego kapitału w polskiej gospodarce wyrażano w latach 1995-98. Mniej więcej trzy piąte Polaków oceniało go wtedy pozytywnie.

Obecne wyniki są porównywalne z notowaniami z 1999 roku, gdy kapitał zagraniczny pozytywnie oceniało 51% ankietowanych.

Kapitał zagraniczny w Polsce przychylniej oceniają Polacy znajdujący się w lepszej sytuacji materialnej i społecznej. Z największą aprobatą do obecności zagranicznego kapitału w Polsce odnoszą się sympatycy PO, a z nieco mniejszą wyborcy PiS. Tylko wśród zwolenników PSL przeważają opinie, że obecność obcego kapitału jest niekorzystna dla gospodarki.

W ciągu ostatniego roku zmniejszył się również odsetek badanych oceniających, że udział kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce jest za duży (z 40% w 2000 r. do 32% w 2001 r.). Jednocześnie wzrosła liczba sądzących, iż jego udział powinien być większy (z 14 do 19%). Największy sprzeciw budzi dopuszczanie kapitału zagranicznego do elektrowni i kopalń. (reb)

cbosgospodarkakapitał
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)