Trwa ładowanie...
dxvi6s7

Kandydował do Sądu Najwyższego. Został odwołany ze stanowiska

Adwokat Sławomir Zdunek został odwołany ze stanowiska Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Rada uważa, że kandydat do SN "legitymizuje szereg niekorzystnych zmian w sądownictwie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem ORA, Sławomir Zdunek kandydując do SN, przyczynia się do "osłabienia ochrony praw i wolności w Polsce"
Zdaniem ORA, Sławomir Zdunek kandydując do SN, przyczynia się do "osłabienia ochrony praw i wolności w Polsce" (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
dxvi6s7

W środę na nadzwyczajnym posiedzeniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie podjęto decyzję o odwołaniu ze stanowiska Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów ORA adw. Sławomira Zdunka. Uchwała została podjęta przy dziewięciu głosach za, dwie osoby były przeciw tej decyzji - podaje biuro prasowe ORA w Warszawie na swojej stronie internetowej.

Zdaniem Rady Zdunek kandydując do Sądu Najwyższego "legitymizuje szereg niekonstytucyjnych zmian w sądownictwie, zmierzających do ograniczenia jego niezależności i tym samym osłabienia systemu ochrony praw i wolności w Polsce".

Warszawska ORA uważa, że kandydat do SN reprezentuje organy samorządu adwokackiego związane z oceną innych adwokatów i ich działalności. W takim przypadku musi posiadać "szczególną legitymację samorządu i wymagany autorytet".

dxvi6s7

Brak odwołania Zdunka ze stanowiska wiązałby się z "obojętnością na krzywdzące obywateli zmiany w sądownictwie". ORA twierdzi, że sprawa dotyczy "obrony fundamentów trójpodziału władzy i państwa, a każda inna reakcja w tej sytuacji byłaby nieadekwatna".

Adwokat tuż po przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym powiedział, że "krótka rozmowa miała charakter merytoryczny i była bardzo rzeczowa". Dodatkowo podkreślił, że nie było żadnych pytań o to, kto jest I prezesem SN, co "było bardzo eleganckie i na miejscu". KRS przyśpieszył prace nad wyborem sędziów do Sądu Najwyższego. Czterodniowe posiedzenie rozpocznie się w czwartek.

Zobacz również: Oświadczenie Andrzeja Dudy ws. ordynacji do PE

Źródło: ora-warszawa.com.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxvi6s7

Podziel się opinią

Share

dxvi6s7

dxvi6s7
Więcej tematów