Trwa ładowanie...
zamość

Kandydat na prezydenta Zamościa na granicy prawa wyborczego

Do komisarza wyborczego w Zamościu wpłynęło zawiadomienie Fundacji Wolności o finansowaniu kampanii wyborczej obecnego prezydenta z dwóch źródeł – pisze „Dziennik Wschodni”. Prezydent tłumaczy, że nie prowadzi agitacji na własną rzecz.

Share
Kandydat na prezydenta Zamościa na granicy prawa wyborczego
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Franciszek Mazur
d4j5kcx

Fundacja Wolności informuje o dwóch rodzajach banerów z obecnym prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem: na pierwszym widnieje jako kandydat z ramienia PiS na kolejną kadencję, a na drugim popiera kandydata Piotra Małysza do rady miasta - z KWW Andrzeja Wnuka.

- Jesteśmy przekonani, że doszło do oczywistego złamania Kodeksu wyborczego. Wygląda to na finansowanie kampanii wyborczej przez dwa komitety, co jest niezgodne z prawem - mówi dla „DW” prezes lubelskiej Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski.

Prezydent broni się, tylko pierwszy rodzaj plakatów jest elementem jego własnej kampanii.

d4j5kcx

- Mam prawo zachęcać do głosowania na kandydatów własnego komitetu. Nie prowadzę agitacji na własną rzecz, tylko na rzecz radnych - tłumaczy.

Komisarz wyborczy w Zamościu Piotr Szafrański uważa, że takie działanie nie jest zgodne z przepisami, a stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z 2014 roku mówi wprost, że osoba będąca kandydatem jednego komitetu nie może prowadzić kampanii wyborczej na rzecz innego komitetu.

- Czekam na wyjaśnienia w tej sprawie, ale o ewentualnych konsekwencjach będziemy mogli mówić po wyborach i przedstawieniu przez komitety sprawozdań z kampanii wyborczej - mówi dla „DW”.

Zobacz także: „Byłaś jak matka Polka. Premier głaszczący dzieci przekonuje cię?”. Szydło spoważniała

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j5kcx

Podziel się opinią

Share
d4j5kcx
d4j5kcx
Więcej tematów