ŚwiatKandydaci do UE: więcej korzyści niż strat

Kandydaci do UE: więcej korzyści niż strat

We wszystkich jedenastu krajach kandydujących do Unii Europejskiej więcej osób oczekuje korzyści niż strat w związku z przystąpieniem do UE. W największym stopniu mieszkańcy tych państw po wejściu do Unii spodziewają się lepszych możliwości podróżowania (72%) oraz kształcenia (64%) - wynika z sondażu opublikowanego przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej.

Większość badanych w jedenastu krajach ogółem liczy również na korzyści związane z ich pozycją na rynku pracy (59%), poziomem życia (54%), środowiskiem naturalnym w miejscu zamieszkania (53%), a także sądzi, że dzięki członkostwu będą czuli się bardziej dumni ze swego kraju (53%). Bardziej kontrowersyjna okazała się sprawa poziomu cen dóbr konsumpcyjnych: korzyści spodziewa się ponad dwie piąte (44%) osób, jednak prawie jedna trzecia (32%) obawia się negatywnych skutków.

Powyższe wyniki są uśrednione dla jedenastu krajów. Pomiędzy nimi występują znaczne różnice. Największe nadzieje z członkostwem w Unii Europejskiej wiążą mieszkańcy Rumunii i Turcji - w każdej z wymienionych dziedzin znacząca większość badanych w tych krajach spodziewa się korzyści. Najbardziej sceptyczni są natomiast mieszkańcy Polski, Czech, Węgier i Łotwy, których większość w członkostwie w UE widzi szansę tylko na lepsze możliwości podróżowania i kształcenia.

Poza lepszymi możliwościami podróżowania (76%) i kształcenia (57%) prawie połowa Polaków od integracji z Unią oczekuje lepszej pozycji na rynku pracy (46%) i lepszej sytuacji pod względem środowiska naturalnego (46%). Największe obawy - uważa tak ponad dwie piąte (43%) naszego społeczeństwa - związane są z poziomem cen dóbr konsumpcyjnych. Polacy nie zajmują jednoznacznego stanowiska w sprawie wpływu członkostwa w UE na poziom życia i poczucie dumy z kraju: co prawda prawie dwie piąte (39%) spodziewa się poprawy, ale niewiele mniej badanych jest przeciwnego zdania (30% i 28%) lub nie są pewni czego można oczekiwać (po ok. jednej trzeciej).

W porównaniu z ub. rokiem, Polacy znacznie rzadziej (spadek o 20%) twierdzą, że będą czuli się bardziej dumni ze swego kraju po uzyskaniu członkostwa w UE, mniejsze są nadzieje na poprawę środowiska naturalnego (spadek o 14%), również nieznacznie mniej (o 5%) osób spodziewa się lepszych możliwości podróżowania. Bardzo nieznacznie (o 4%) zwiększył się jedynie odsetek osób, które przewidują, że wejście do UE przyczyni się do poprawy ich sytuacji zawodowej. (miz)

sondażueunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)