Kancelaria Sejmu: nie wpłynął projekt zmian w przepisach o straży marszałkowskiej
Do Sejmu na razie nie wpłynął projekt zmian w przepisach regulujących działanie straży marszałkowskiej ochraniającej parlament - poinformowała Kancelaria Sejmu.
15.09.2008 | aktual.: 15.09.2008 18:25
Dziennik "Polska" napisał, że według pomysłów posłów z podkomisji, która pracuje nad inicjatywą ustawodawczą w sprawie straży marszałkowskiej, strażnicy mieliby działać tak samo jak BOR, chronić posłów za pomocą nowoczesnego sprzętu i przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy". Ustawa, która ma być gotowa do końca roku, zmieniałaby straż marszałkowską w służbę mundurową. Straż otrzymałaby obowiązki podobne do tych, jakie ma BOR, ale także - takie same przywileje.
Kancelaria Sejmu poinformowała, że podstawowym aktem regulującym zadania straży marszałkowskiej jest ustawa o Biurze Ochrony Rządu. Rozdział 11. poświęcony jest ochronie Sejmu i Senatu.
W rozdziale tym zapisano, że "zadania w zakresie ochrony Sejmu i Senatu wykonują strażnicy straży marszałkowskiej, umundurowanej formacji podległej marszałkowi Sejmu". Zgodnie z ustawą strażnicy straży marszałkowskiej wykonują również zadania reprezentacyjne, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz asystach honorowych.
Według ustawy straż marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez szefa Kancelarii Sejmu, a kieruje nią komendant. Organizację wewnętrzną i szczegółowy tryb działania straży marszałkowskiej określa marszałek Sejmu. Do straży marszałkowskiej w zakresie zasad posiadania broni stosuje się przepisy ustawy o broni i amunicji.
Kancelaria Sejmu podała, że 24 lipca została powołana podkomisja, która ma przygotować inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustawy o straży marszałkowskiej; najbliższe posiedzenie podkomisji planowane jest w czwartek.