Trwa ładowanie...
kanada

Kanada z nowym rządem. Justin Trudeau zaczyna drugą kadencję

Justin Trudeau stanął na czele nowego rządu Kanady. To gabinet mniejszościowy, który oddaje wynik październikowych wyborów. Na 35 ministrów siedmiu to nowi współpracownicy premiera.

Share
Kanada z nowym rządem. Justin Trudeau zaczyna drugą kadencję
Źródło: East News, fot: CHRIS WATTIE/AFP
d28ksum

- Potrzebujemy bardzo silnego zespołu, żeby współpracować z prowincjami - powiedział Justin Trudeau na spotkaniu z dziennikarzami po prezentacji rządu w Ottawie. Tak kanadyjski premier podkreślił rolę, jaką spełniać ma teraz w rządzie Chrystii Freeland, dotychczasowa minister spraw zagranicznych.

Freeland została wicepremierem (pierwszym od kilkunastu w Kanadzie) i ma trudne zadanie załagodzenia napięć między Ottawą a niektórymi prowincjami - zauważa CNN.

Z kolei Jim Carr został specjalnym przedstawicielem rządu do kontaktów z dwiema zachodnimi prowincjami, Alberty i Saskatchewan. On też ma doprowadzić do porozumienia z prowincjami Quebec i Kolumbia Brytyjska ws. rozbudowy infrastruktury.

Komentatorzy zwracają również uwagę, że - zgodnie z zapowiedziami Trudeau - skład rządu zbudowano biorąc pod uwagę równowagę płci. 18 stanowisk objęły kobiety, a 18 mężczyźni (wliczając premiera).

Justin Trudeau przedstawi program mniejszościowego rządu w parlamencie 5 grudnia. Wtedy ostatecznie przekona się, czy ma poparcie nie tylko Partii Liberalnej, ale także opozycji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Konin. Policjant zastrzelił 21-latka. Wiceszef MSWiA: M. Kamiński obserwuje tę sprawę

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d28ksum

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28ksum
d28ksum
Więcej tematów