Trwa ładowanie...
d48l37p

Kanada z nowym rządem. Justin Trudeau zaczyna drugą kadencję

Justin Trudeau stanął na czele nowego rządu Kanady. To gabinet mniejszościowy, który oddaje wynik październikowych wyborów. Na 35 ministrów siedmiu to nowi współpracownicy premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanada. Premier Justin Trudeau i jego zastępczyni Chrystia Freeland
Kanada. Premier Justin Trudeau i jego zastępczyni Chrystia Freeland (East News, Fot: CHRIS WATTIE/AFP)
d48l37p

- Potrzebujemy bardzo silnego zespołu, żeby współpracować z prowincjami - powiedział Justin Trudeau na spotkaniu z dziennikarzami po prezentacji rządu w Ottawie. Tak kanadyjski premier podkreślił rolę, jaką spełniać ma teraz w rządzie Chrystii Freeland, dotychczasowa minister spraw zagranicznych.

Freeland została wicepremierem (pierwszym od kilkunastu w Kanadzie) i ma trudne zadanie załagodzenia napięć między Ottawą a niektórymi prowincjami - zauważa CNN.

Z kolei Jim Carr został specjalnym przedstawicielem rządu do kontaktów z dwiema zachodnimi prowincjami, Alberty i Saskatchewan. On też ma doprowadzić do porozumienia z prowincjami Quebec i Kolumbia Brytyjska ws. rozbudowy infrastruktury.

Komentatorzy zwracają również uwagę, że - zgodnie z zapowiedziami Trudeau - skład rządu zbudowano biorąc pod uwagę równowagę płci. 18 stanowisk objęły kobiety, a 18 mężczyźni (wliczając premiera).

Justin Trudeau przedstawi program mniejszościowego rządu w parlamencie 5 grudnia. Wtedy ostatecznie przekona się, czy ma poparcie nie tylko Partii Liberalnej, ale także opozycji.

d48l37p

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Konin. Policjant zastrzelił 21-latka. Wiceszef MSWiA: M. Kamiński obserwuje tę sprawę

d48l37p

Podziel się opinią

Share
d48l37p
d48l37p
Więcej tematów