Trwa ładowanie...
d4i48xx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kanada wyśle na Ukrainę ok. 200 wojskowych do szkolenia sił ukraińskich

Kanada - w ślad za USA i Wielką Brytanią - wyśle na Ukrainę ok. 200 instruktorów wojskowych, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy, walczących ze wspieranymi przez Moskwę separatystami - poinformowała we wtorek Ottawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanadyjski żołnierz w czasie ćwiczeń na Łotwie
Kanadyjski żołnierz w czasie ćwiczeń na Łotwie (Wikimedia Commons)
d4i48xx

O decyzji wysłania kanadyjskich wojskowych na Ukrainę powiadomili premier Stephen Harper i minister obrony Jason Kenney.

Premier Harper oświadczył, że kanadyjscy wojskowi będą ulokowani w zachodniej Ukrainie daleko od regionu walk i że pozostaną w tym kraju do 31 marca 2017 roku.

Odpowiedź na apel z Kijowa

d4i48xx

- Ich działania obejmą szkolenia w dziedzinie rozbrajania amunicji, improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), a także szkolenia dla policji wojskowej, ćwiczenia w dziedzinie pomocy medycznej, bezpieczeństwa lotów i modernizacji logistyki - poinformował Harper.

Powiedział, że ten wkład Kanady jest odpowiedzią na liczne apele ze strony ukraińskich władz. Podkreślił, że Kanada pragnie pomóc Ukrainie w jej wysiłkach skierowanych na utrzymanie suwerenności, bezpieczeństwa i stabilności w obliczu rosyjskiej agresji.

Brytyjczycy już szkolą

Reuters przypomina, że na Ukrainie już działają wojskowi z Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy przekazują też Ukraińcom sprzęt nieśmiercionośny. Rząd w Londynie zaoferował zestawy pierwszej pomocy, śpiwory i gogle noktowizyjne. Z kolei Pentagon zapowiedział, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenia żołnierzy należących do sześciu kompanii ukraińskiej Gwardii Narodowej, by wzmocnić ich zdolności w walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju.

d4i48xx

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję w marcu ub. roku Kanada wprowadziła sankcje przeciwko ponad 100 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom. Ok. 1,2 mln na 35 mln Kanadyjczyków jest pochodzenia ukraińskiego.

Zobacz również: Spotkanie na ukraińskim froncie

d4i48xx

Podziel się opinią

Share

d4i48xx

d4i48xx
Więcej tematów