PolskaKampanie wyborcze wystartowały

Kampanie wyborcze wystartowały

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały
postanowienia: prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów
parlamentarnych i marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów
prezydenckich. Oznacza to, że ruszyły tegoroczne kampanie wyborcze.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 września, prezydenckie - 9 października, a ich ewentualna II tura dwa tygodnie później, 23 października.

W wyborach prezydenckich kandydatów mogą wystawiać tylko komitety wyborcze wyborców. Muszą one zgłosić się do 15 sierpnia do Państwowej Komisji Wyborczej, która będzie je rejestrować. W środę jako pierwszy wystąpił do PKW o rejestrację komitet wyborczy kandydata na prezydenta prof. Zbigniewa Religi.

Po zarejestrowaniu każdy komitet będzie miał czas do 25 sierpnia, by zgłosić do PKW swego kandydata na prezydenta wraz ze 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.

W wyborach prezydenckich w 2000 r. zarejestrowało się 21 komitetów wyborczych. Zebranie 100 tys. podpisów i zgłoszenie kandydata na prezydenta udało się 13 z nich. Później z wyścigu prezydenckiego wycofał się lider ROP Jan Olszewski, przekazując swe poparcie Marianowi Krzaklewskiemu.

Ostatecznie pięć lat temu o fotel prezydenta rywalizowało 12 kandydatów: Bogdan Pawłowski, Tadeusz Wilecki, Piotr Ikonowicz, Dariusz Grabowski, Jan Łopuszański, Lech Wałęsa, Janusz Korwin- Mikke, Andrzej Lepper, Jarosław Kalinowski, Marian Krzaklewski, Andrzej Olechowski, Aleksander Kwaśniewski.

W 2000 r. nie była potrzebna druga tura, w pierwszym głosowaniu wygrał Aleksander Kwaśniewski uzyskując 53,90 proc. głosów.

W wyborach parlamentarnych kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partyjnych oraz komitety wyborcze wyborców. Do 6 sierpnia partie polityczne mają czas na zawiadomienie PKW o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów.

Także do tego dnia pełnomocnicy komitetów koalicyjnych oraz komitetów wyborczych wyborców muszą poinformować PKW o utworzeniu komitetu. Do zawiadomienia komitetu wyborczego wyborców musi być dołączone 1000 podpisów z poparciem.

Po rejestracji przez Komisję komitet wyborczy może m.in. zbierać podpisy na listach poparcia dla kandydatów na posłów i senatorów oraz gromadzić fundusze na kampanię.

W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2001 r. PKW zarejestrowała niemal 100 komitetów wyborczych. Listy kandydatów na posłów w 2001 r. udało się zarejestrować 15 komitetom: 9 komitetów zarejestrowało je w ponad połowie okręgów wyborczych (jest ich 41), 5 - w więcej niż jednym okręgu, 1 komitet (Mniejszości Niemieckiej) zarejestrował swą listę w jednym okręgu.

Tegoroczna prezydencka kampania wyborcza będzie trwała do 7 października, a parlamentarna do 23 września.

W wyborach parlamentarnych od 10 do 23 września, a w prezydenckich od 24 września do 7 października pojawiać się będą w Polskim Radiu oraz TVP bezpłatne audycje wyborcze przygotowywane przez komitety wyborcze.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)