Kamienicznicy podnoszą czynsze
Od poniedziałku mogą znacząco wzrosnąć czynsze mieszkaniowe w prywatnych kamienicach. Możliwość takich podwyżek stworzyła październikowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepisy ograniczające podwyżki czynszu są niezgodne z Konstytucją.
02.12.2002 | aktual.: 02.12.2002 14:20
Podwyżki od grudnia mogli wprowadzić właściciele nieruchomości, którzy złożyli swoim lokatorom wypowiedzenie dotychczasowych warunków i ustalili nowe miesiąc wcześniej. Wynika to z obowiązującego miesięcznego terminu wypowiedzenia. Zatem właściciele nieruchomości, którzy zmienią warunki wynajmu lokali w grudniu , mogą najwcześniej wprowadzić podwyżki w styczniu.
Zbigniew Malesa, prezes Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Interesów Lokatorów powiedział, że z całego kraju napływają sygnały o rosnących czynszach. Największe podwyżki czynszów są w Warszawie, co wynika z tak zwanej stawki odtworzeniowej. Prawo stanowi, że czynsz nie może być podniesiony wyżej niż do 3% wartości odtworzeniowej mieszkania.
Zgodnie z tym prawem maksymalna stawka czynszu za metr kwadratowy w Warszawie może wynieść nawet 9 złotych 86 groszy.
Zdaniem prezesa Malesy duże podwyżki czynszów doprowadzą do tego, że znacząca część lokatorów nie będzie w stanie ich płacić. Prezes Malesa szacuje tę liczbę na 150 tysięcy osób.
W jego opinii, niewystarczająca jest pomoc budżetu w postaci dodatków mieszkaniowych. Ogólnopolski Ruch Ochrony Interesów Lokatorów zwrócił się do marszałka Sejmu o natychmiastową zmianę ustawy o dodatkach mieszkaniowych, aby pomoc mogła dotrzeć do większej grupy potrzebujących. Pilnej nowelizacji wymaga także ustawa o ochronie lokatorów - uważa prezes Malesa.
Ogólnopolski Ruch Ochrony Interesów Lokatorów zwraca uwagę, że niektórzy właściciele nieruchomości wprowadzają zbyt wysokie podwyżki, nie uwzględniające standardu lokalu.(iza)