Trwa ładowanie...
do1d3xt

Kamienica przy ul. Matejki w Poznaniu grozi zawaleniem - zamknięto ulicę

Od wtorkowego popołudnia zamknięty dla ruchu jest fragment ul. Matejki. Wszystko z powodu groźby zawalenia zabytkowej kamienicy stojącej przy skrzyżowaniu z ul. Niegolewskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamienica przy ul. Matejki w Poznaniu grozi zawaleniem - zamknięto ulicę
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
do1d3xt

Kamienica stojąca u zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich zwana „Zieloną Perłą” to wspaniały zabytkowy budynek mający aż siedem kondygnacji. Kamienica od lat stoi jednak pusta i popada w ruinę. Wielokrotnie już strażacy byli wzywani do wzniecanych w niej pożarów. Regularnie musiano także usuwać tynk i elementy elewacji, które mogły spaść na chodnik, a w lutym strażacy usunęli z jednego z balkonów... brzozę, która na nim wyrosła.

We wtorek po południu odkryto pęknięcia na ostatniej kondygnacji budynku, co groziło zawaleniem, dlatego Powiatowy Nadzór Budowlany podjął decyzję o zamknięciu ul. Matejki na odcinku między ul. Niegolewskich i Limanowskiego. Samochody i autobusy MPK linii nr 64 kursują objazdami.

- Cała ściana na ostatniej kondygnacji odchyliła się od pionu i może w każdej chwili runąć w dół, dlatego zleciłem jej rozebranie w trybie natychmiastowym – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu. – Ponieważ z właścicielem kamienicy od lat nie ma żadnego kontaktu, zwróciłem się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o pieniądze na te prace i otrzymałem zapewnienie, że odpowiednie środki na ten cel zostały zabezpieczone – dodaje.

do1d3xt

Właścicielem kamienicy jest spółka z Irlandii, której właściciele w 2007 r. zaciągnęli kredyty na remont budynku, po czym zniknęli bez śladu. Od tamtej pory wszystkie prace zabezpieczające budynek przed dalszą degradacją są finansowane ze środków publicznych. Koszt obecnie prowadzących prac jest szacowany na ok. 20 tys. zł.

- Prace potrwają około trzech dni, ponieważ ścianę trzeba rozbierać ręcznie cegła po cegle z wysięgnika. To jedyny bezpieczny sposób – mówi Łukaszewski.

Ul. Matejki była jedną z głównych ulic przelotowych na Łazarzu i zamknięcie jej fragmentu spowodowało większe korki na ul. Głogowskiej, na której w dodatku w środowy poranek doszło do wypadku dwóch samochodów, które zablokowały torowisko, co niemal całkowicie sparaliżowało ruch w całej okolicy.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

do1d3xt

Podziel się opinią

Share

do1d3xt

do1d3xt
Więcej tematów