Kalwas nowym ministrem sprawiedliwości
Andrzej Kalwas, dotychczas prezes Krajowej
Rady Radców Prawnych i sędzia Trybunału Stanu, zostanie nowym
ministrem sprawiedliwości. Zastąpi Marka Sadowskiego, który podał
się do dymisji.
03.09.2004 | aktual.: 03.09.2004 19:08
Zmiana na stanowisku ministra nastąpi formalnie w poniedziałek, gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski powoła Kalwasa na nowego szefa resortu sprawiedliwości.
Powołanie kolejnego ministra sprawiedliwości stało się konieczne po tym, jak w połowie sierpnia Sadowski oddał się do dyspozycji premiera, gdy prasa przypomniała sprawę wypadku samochodowego, w którym uczestniczył on przed 9 laty.
Kobieta siedząca w samochodzie, na który najechało auto Sadowskiego, poniosła uszczerbek na zdrowiu, ale śledztwo w sprawie tego wypadku umorzono ze względu na chroniący wówczas Sadowskiego immunitet sędziowski.
Kiedy stało się jasne, że premier Marek Belka zaakceptuje rezygnację Sadowskiego, rozpoczęły się poszukiwania jego następcy.
W spekulacjach padały różne nazwiska ewentualnych kandydatów. Premier Belka w środę zaproponował stanowisko szefa resortu sprawiedliwości prof. Romanowi Hauserowi. Ten jednak odmówił uzasadniając to tym, że ma dalsze plany związane z pracą w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Rzecznik rządu poinformował wtedy, że premier bierze pod uwagę także inne osoby, z którymi będzie prowadził rozmowy.
W piątek okazało się, że tekę ministra sprawiedliwości obejmie Kalwas.
Nowy minister sprawiedliwości urodził się w 1936 roku we Włocławku. W 1963 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1989-1991 był sędzią Trybunału Stanu. Sędzią TS jest również w obecnej kadencji Sejmu od 2002 roku. Od 1995 roku Kalwas jest prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych.
Specjalizuje się w prawie administracyjnym, gospodarczym, handlowym, cywilnym i sprawach pracowniczych, a w szczególności w prawie antymonopolowym i problematyce nieuczciwej konkurencji.
Kalwas startował w tegorocznych, czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z warszawskiej listy Komitetu Wyborczego Wyborców "Razem dla Przyszłości".
Komitet ten utworzyły różne organizacje pozarządowe, stowarzyszenia zajmujące się integracją europejską, prawami kobiet, walką z korupcją, aktywizacją środowisk lokalnych, sprawami mieszkalnictwa i spółdzielczości. Wśród jego członków byli także lekarze i prawnicy.