Trwa ładowanie...
d4cvq3v

Kalinowski: problemowe limity w produkcji rolnej


Limity w produkcji rolnej są jednym z ważniejszych zagrożeń dla polskiego rolnictwa po wejściu Polski do Unii Europejskiej - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Kalinowski w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Share
d4cvq3v

Polska produkuje 12 mld litrów mleka, a Komisja Europejska proponuje nam limit produkcji mleka w wysokości 8,9 mld litrów. Gdybyśmy się zgodzili na te propozycje, to wkrótce musielibyśmy importować ok. 3 mld litrów mleka - powiedział Jarosław Kalinowski.

Dodał, że propozycja Komisji Europejskiej wygląda tak, jakby Unia chciała zachować dla siebie wysoki poziom produkcji, a polskie rolnictwo musiałoby się wolniej rozwijać.

Wtedy byłyby dwie polityki rolne: dla Polski i Unii Europejskiej. My domagamy się równych warunków konkurencji na jednolitym rynku - powiedział Jarosław Kalinowski.

d4cvq3v

Zdaniem Kalinowskiego polskie rolnictwo wymaga reform, by zwiększyć konkurencyjność naszych produktów żywnościowych, a to wymaga pieniędzy. Dlatego Polsce potrzebne są dopłaty z Unii.

Kalinowski dodał też, że Polska wniosła już bardzo dużo w proces integracji. Czy nie jest olbrzymi wkład Polski w integrację, jeżeli od wielu lat ok. 70% bilansu handlowego krajów Piętnastki pochodzi z Polski? - pytał Kalinowski.

Dodał, że polskie rolnictwo ma warunki do tego, by produkować żywność o najwyższej jakości, bo środowisko jest nie skażone. Na świecie coraz więcej ludzi kupuje tzw. zdrową, żywność. My możemy ją produkować - stwierdził Wicepremier Kalinowski. (jask)

d4cvq3v

Podziel się opinią

Share
d4cvq3v
d4cvq3v
Więcej tematów