Kalifornia. Władze stanu przyjmą ustawę penalizującą zdjęcie prezerwatywy bez zgody drugiej osoby
Stan Kalifornia wprowadzi prawo, penalizujące zdjęcie prezerwatywy podczas stosunku bez zgody i/lub wiedzy drugiej osoby. Ustawa obecnie oczekuje na podpis gubernatora. Prawdopodobnie na podobne rozwiązania zdecydują się również stany Nowy Jork i Wisconsin.
Ustawa obarcza karą za zdjęcie prezerwatywy w trakcie stosunku, dokonane bez zgody oraz (lub) wiedzy drugiej osoby. Dokument przedstawiła deputowana niższej izby parlamentu stanu Kalifornia, Cristina Garcia. Ustawa została już przyjęta przez obydwie izby parlamentu - podaje "The Guardian".
Obecnie akt prawny oczekuje na podpis gubernatora Gavina Newsoma. Po złożeniu podpisu nowelizacja prawna od razu wejdzie w życie.
Zobacz też: Ewakuacja z Afganistanu. Dramatyczna relacja w WP. Kluzik-Rostkowska: Lotnisko zamieniało się w coraz większe piekło
Na podstawie przepisów ustawy usunięcie prezerwatywy w wyżej opisanych okolicznościach będzie stanowiło wykroczenie w rozumieniu prawa cywilnego. Dzięki temu kobiety, które padają ofiarami takich incydentów, będą mogły pozwać mężczyzn, którzy dopuszczają się takich czynów. Nowelizacja otwiera również możliwość ubiegania się o odszkodowanie finansowe.
USA. Kalifornia wprowadza prawo każące za zdjęcie prezerwatywy podczas stosunku bez wiedzy drugiej osoby
Zdjęcie prezerwatywy w wyżej opisanych okolicznościach nie będzie jednak stanowiło przestępstwa w rozumieniu prawa cywilnego, w związku z czym karą za dopuszczenie się takiego czynu będą jedynie grzywny i inne rodzaje sankcji - w przypadku wygranej sprawy sądowej.
"The Guardian" przytacza także wyniki badań, z których wynika, że ofiarą takiego zachowania ze strony partnera padło 12 procent młodych kobiet. Powołuje się też na inne dane, mówiące o tym, że 10 procent mężczyzna przyznaje się do stosowania takich praktyk. Ponadto badania dowodzą, że w przypadku mężczyzn dopuszczających się takich czynów znacznie wzrasta ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową. U tych, którzy używają prezerwatyw, pozostaje ono na poziomie około 15 procent, podczas gdy w przypadku zdjęcia prezerwatywy zwiększa się niemal podwójnie. Praktyki te zwiększają także ryzyko doprowadzenia do nieplanowanej ciąży - w około 46 procentach przypadków.
Należy podkreślić, że kobiety, które padają ofiarą takiego zachowania, mogą cierpieć nie tylko z powodu chorób wenerycznych i nieplanowanych. Zmagają się także z poważnymi skutkami psychicznymi, takimi jak spadek poczucia własnej wartości, uczuciem upokorzenia, krzywdy.
Jak dotąd Kalifornia będzie pierwszym stanem, w którym obowiązywać ma takie prawo. Za jej przykładem prawdopodobnie pójdą Wisconsin i Nowy Jork.
Źródło: wysokieobcasy.pl, The Guardian
Przeczytaj także: