Kadencja prezydenta Jemenu Mansura al‑Hadiego przedłużona o rok
Uczestnicy narodowego forum dialogu, które ma opracować podstawy funkcjonowania Jemenu po okresie przejściowym, we wtorek o rok przedłużyli kadencję prezydenta Abd ar-Rabiego Mansura al-Hadiego oraz zatwierdzili federalny model państwa.
Hadi został wybrany na prezydenta Jemenu w listopadzie 2012 roku. Urząd objął, gdy jego poprzednik Ali Abd Allah Salah dobrowolnie ustąpił po 33 latach rządów pod presją masowych protestów ulicznych podczas arabskiej wiosny. Dwuletnia kadencja Hadiego wygasłaby w lutym.
Prezydent ma nadzorować proces przekształcania Jemenu w państwo federalne i tworzenie nowej konstytucji. Od delegatów narodowego forum dialogu otrzymał też mandat na dokonanie zmian w składzie rządu oraz Szury, wyższej izby parlamentu o roli konsultacyjnej, aby lepiej reprezentowane były w nich domagające się większej autonomii plemiona z Południa oraz stanowiący mniejszość szyici z Północy. Rozpisane mają być także wybory parlamentarne i prezydenckie.
Rozmowy w ramach tzw. konferencji na rzecz narodowego dialogu rozpoczęły się w marcu ub. roku i miały zakończyć we wrześniu, jednak stanęły w miejscu przez żądania separatystów z Południa. Model państwa federalnego popierają delegaci Północy i sam Hadi, ale przeciwni są mu separatyści, którzy chcą konfederacji dwóch państw, Północy i Południa. We wtorek Hadi ogłosił, że negocjacje zakończą się 25 stycznia.
Hadi stara się skonsolidować państwo i jego aparat po wieloletnich dyktatorskich rządach Salaha, kraj jest jednak zagrożony wywrotową działalnością Al-Kaidy, obecnym na południu separatyzmem i eskalacją walk na północy między szyitami i sunnickimi radykałami.
Jemen jest jednym z najuboższych państw arabskich i przyczółkiem Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) - organizacji od kilku lat uważanej przez USA za najbardziej niebezpieczny odłam tej siatki terrorystycznej. Stanowi też ważny punkt transportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, która jest największym producentem tego surowca na świecie.