Trwa ładowanie...
20-11-2014 20:00

Kaczyński wzywa premier Kopacz do zajęcia stanowiska ws. wyborów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał premier Ewę Kopacz do zajęcia stanowiska w sprawie wyborów samorządowych, których wyniki dotąd nie są w pełni znane. Zdaniem Kaczyńskiego oznacza to kryzys państwa i kryzys demokracji. - Kieruję pytanie do kamer, bo może będzie usłyszane w Polsce: co robi premier? - mówił.

Kaczyński wzywa premier Kopacz do zajęcia stanowiska ws. wyborówŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d1ouuzc
d1ouuzc

Od niedzieli, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych, Państwowa Komisja Wyborcza boryka się z problemami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. To powoduje opóźnienia w sumowaniu głosów i utrudnia ustalenie wyników wyborów.

- Wzywam panią premier do tego, aby w tej sprawie wypowiedziała się zarówno jako szef rządu, jak i jako szef partii rządzącej, bo stało się coś naprawdę bardzo złego - powiedział Kaczyński w Zamościu (woj. lubelskie) podczas spotkania z mieszkańcami tego miasta.

- Nie może być tak, żeby osoba, która w Polsce ma najwięcej władzy - bo polskim systemie ustrojowym najwięcej władzy ma premier - w tej sprawie się w ogóle nie wypowiadała - powiedział Kaczyński.

Jego zdaniem od czterech dni w Polsce "mamy wielki kryzys", "bardzo poważny kryzys państwa, kryzys demokracji". - A co robi premier? To jest pytanie, które ja kieruję do tych kamer, bo może będzie usłyszane w Polsce: co robi premier? - mówił prezes PiS.

d1ouuzc

Kaczyński zaapelował, aby mimo wszystko wziąć udział w drugiej turze wyborów samorządowych. - My musimy pójść głosować w tej drugiej turze. Ja o to proszę. Proszę bardzo wszystkich, by sami głosowali i by przekonywali innych. To jest niezmiernie ważne. Mimo tego co się stało, nie możemy zrezygnować, bo są takie nastroje, że i tak te wybory nie będą właściwie policzone. Nie, proszę państwa, musimy iść i można zwyciężyć - mówił Kaczyński.

Prezes PiS przyjechał do Zamościa, by poprzeć kandydata PiS na prezydenta tego miasta Andrzeja Wnuka, który zmierzy się w drugiej turze z urzędującym prezydentem Zamościa Marcinem Zamoyskim.

W pierwszej turze Zamoyski uzyskał - 43,46 proc. głosów, a Wnuk - 33,85 proc.

Wnuk ma 39 lat. Nie należy do partii politycznej. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Obecnie pełni funkcję prezesa największej w województwie spółki medialnej, wydającej tygodniki lokalne.

Marcin Zamoyski to potomek rodu założycieli miasta. Ma 67 lat. Jest bezpartyjny. Funkcję prezydenta Zamościa pełni od 2002 r. W poprzednich wyborach samorządowych Zamoyski dwukrotnie wygrywał w pierwszej turze: w 2010 r. zdobył 60,76 proc. głosów, cztery lata wcześniej - 60,22 proc. głosów.

d1ouuzc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ouuzc
Więcej tematów