Kaczyński, Napieralski i Komorowski razem dla Polski
Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w jej skład mają wejść: premier, wicepremierzy, minister spraw zagranicznych, minister obrony narodowej, minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, marszałkowie sejmu i senatu oraz liderzy głównych partii politycznych. Ponadto Komorowski wyraził nadzieję, iż byli prezydenci i premierzy będą współpracowali z radą. Zdradził także pierwsze kwestie jakimi zajmie się rada.
Wręczenie nominacji odbędzie się na pierwszym posiedzeniu RBN - w czwartek o godzinie 16.00.
Jako "zbyt pośpieszną" decyzję o powołaniu RBN oceniło Prawo i Sprawiedliwość. Mimo to PiS przystało na propozycję. Pozytywnie odniósł się do niej były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W konsultacjach dotyczących powołania rady brali udział premier Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Napieralski i wicepremier Waldemar Pawlak.
- W wyniku pełnego uzgodnienia będę powoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego w jak najwęższym składzie - mówił po spotkaniu Bronisław Komorowski.
Pierwsze posiedzenia rady mają być poświęcone kwestiom wniosków po katastrofie smoleńskiej oraz relacjom polsko-rosyjskim. Wnioski ma przedstawić radzie szef BBN gen. Stanisław Koziej. Już podczas konsultacji poruszono dostępności do materiałów dot. śledztwa (w tym zapisów z czarnych skrzynek) dla członków RBN.
- Chcielibyśmy, aby członkowie Rady mogli, po ujawnieniu tych dokumentów przez stronę rządową bądź prokuraturę, zapoznać się z tymi materiałami jako pierwsi - tłumaczył Komorowski.
Relacje polsko-rosyjskie (w szczególności perspektywy jakie się w nich zarysowują) ma nakreślić minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski. Komorowski ma nadzieję, że poruszenie tego tematu doprowadzi do "ogólnonarodowego, ponadpartyjnego porozumienia w sprawie dochodzenia do pojednania polsko-rosyjskiego".
Art. 135 konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków przeciwdziałania im.
Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.