Trwa ładowanie...
22-03-2012 11:15

K-drony Janusza Kapusty na Manhattanie

Tłumy miłośników sztuki wypełniły galerię Hotelu Gershwin w samym centrum nowojorskiego Manhattanu na otwarciu wystawy Janusza Kapusty "Rhapsody in K-DRON". - Jestem szczęśliwa, że mogłam współpracować z Januszem Kapustą - powiedziała Ninfa Lemache-Lopes, generalna menedżerka Hotelu Gershwin, który znany jest z popierania współczesnych artystów i odkrywania nowych talentów.

K-drony Janusza Kapusty na ManhattanieŹródło: gershwinhotel.com
d2a7cou
d2a7cou

K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna, której odkrywcą jest Kapusta ("K" to 11. litera alfabetu łacińskiego, a końcówka "dron" pochodzi od greckiego słowa edron, co znaczny ściana). Ekspozycja różnych postaci bryły o unikatowych właściwościach optycznych, akustycznych i strukturalnych wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Polak w hotelu, który wielbi Warhola

Ninfa Lemache-Lopes, generalna menedżerka Hotelu Gershwin, który znany jest z popierania współczesnych artystów i odkrywania nowych talentów, nie kryła podziwu. - Jestem szczęśliwa, że mogłam współpracować z Januszem Kapustą. Kiedy go spotkałam i pokazał mi K-dron, byłam oszołomiona. Nie mogłam stracić takiej okazji. Natychmiast pomyślałam, że musimy to wyeksponować - powiedziała Lemache-Lopes.

"Rhapsody in K-DRON" to pierwsza w Nowym Jorku wystawa prezentująca K-dron w sztuce. Jest pokłosiem ekspozycji przygotowanej przez Kapustę na obronę jego pracy doktorskiej na warszawskiej ASP w 2010 roku. Gromadzi jednak nowe eksponaty i instalacje.

Polski artysta twierdzi, że potraktował wystawę jako sposobność przedstawienia na nowo swojej bryły, która skrywa tysiące możliwości. - Zafascynowało mnie to, że mogę pokazać K-dron w hotelu, który jest urzeczony twórczością Andy'ego Warhola. Wszędzie tu widać jego portrety, jest też puszka, którą rozpoczął sztukę pop-artu. Wziął banalny przedmiot i zrobił z niego sztukę, a ja odwrotnie, np. projektując z K-drona butelkę robię ze sztuki jakby banalny przedmiot - tłumaczył Kapusta.

d2a7cou

Wśród zgromadzonych eksponatów znajduje się K-dronowa "tańcząca ściana" zawdzięczająca niezwykły efekt elektronicznie zmieniającym się światłom oraz prawie 38,5 tys. wydrukowanych na kilkudziesięciu obrazach kombinacji, które tworzą cztery białe i cztery czarne K-drony. Aranżację jednego z takich układów stanowi biało-czarna rzeźba o rozmiarach 2 na 2 metry.

140 kilometrów, 105 lat oglądania

- Gdybyśmy te wszystkie kombinacje przedstawili w takiej samej jak rzeźba wielkości, jedna obok drugiej, zajęłoby to 140 kilometrów. Gdyby natomiast codziennie oglądać tylko jedną z tych kombinacji, aby zobaczyć wszystkie musielibyśmy żyć 105 lat - przekonuje Kapusta.

Ekspozycja zawiera także obrazki-impresje na temat K-dronu, serię pokazującą historię powstawania oryginalnej bryły oraz studia nad jej potencjalnym rozwojem. W sumie artysta pokazał w Hotelu Gershwin ponad 110 różnych K-dronowych eksponatów.

Pod wrażeniem wystawy był Daniel Henninger, felietonista "Wall Street Journal". To, czego dokonał Kapusta, nazwał zadziwiającym osiągnięciem. - Niewielu artystów byłoby zdolnych odkryć taką bryłę, rozwinąć ją, a później wykorzystać w tak niezwykły sposób. Nie można nie być pod wrażeniem tego, co Janusz zrobił z K-dronem, a także nadzwyczajnej wyobraźni, jaką demonstruje na tyle różnych sposobów. Można tylko podziwiać to, co osiągnął - ocenił dziennikarz.

d2a7cou

Awangarda z Polski

Hotel Gershwin zlokalizowany jest przy 27. Ulicy, tuż koło 5. Alei na Manhattanie. Niezależnie od swojej podstawowej działalności usługowej, organizuje wystawy, koncerty, spektakle teatralne i projekcje filmowe. Na hotelowych korytarzach eksponowane są prace Andy'ego Warhola, Billy'ego Name i innych twórców pop-artu.

Janusz Kapusta (ur. 1951 r. w Zalesiu Małym k. Koła) - rysownik, malarz, scenograf - studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a także filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje m.in. z "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post" i "Rzeczpospolitą". Jest wynalazcą jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez niego K-dronem. W 2009 roku w Kole (Wielkopolska), skąd pochodzi artysta, odsłonięto pomnik K-dronu.

d2a7cou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a7cou
Więcej tematów