PolskaJuż wkrótce rozpoczną się Warszawskie Targi Książki

Już wkrótce rozpoczną się Warszawskie Targi Książki

Znacznie liczniejszy udział wydawców oraz powiększenie powierzchni wystawienniczej zapowiedzieli organizatorzy II Warszawskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 12-15 maja w warszawskim PKiN.

W zeszłym roku odbył się pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie. Bunt wydawców przeciwko Ars Polonie, firmie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), doprowadził do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki (WTK), które powołane zostały z inicjatywy wydawców, od lat narzekających na sposób organizacji imprezy przez Ars Polonę. W marcu 2010 roku powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której 40 proc. udziałów ma firma Murator, a reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad imprezą.

Zazwyczaj w majowych Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie uczestniczyło ok. 500 wydawców, a odwiedzało je co roku około 45 tys. zwiedzających. W zeszłym roku wydawcy, a także częściowo publiczność, podzielili się pomiędzy konkurujące imprezy - w obu wzięło udział po około 300 wydawców. Jeżeli chodzi o frekwencję zwiedzających to I Warszawskie Targi Książki odwiedziło 28 tys. gości, a 55 Międzynarodowe Targi Książki - 36,5 tys. Obserwatorzy rynku uważają, że w Warszawie nie ma miejsca na dwie tak duże imprezy wydawnicze, zwłaszcza, jeżeli obie będą się odbywały w maju i w tym samym miejscu - Pałacu Kultury i Nauki. Tymczasem na maj 2011 planowane są dwie edycje targów książki w warszawskim PKiN - w dniach 12-15 maja odbędą się II Warszawskie Targi Książki, a tydzień później, od 22-26 maja - 56 Międzynarodowe Targi Książki.

Już wiadomo, że w tym roku w Warszawskich Targach Książki weźmie udział więcej wydawców niż rok temu. Do uczestników I WTK takich jak Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press, PIW dołączą m.in. Czarne, WAB i Iskry, Arkady a także wydawnictwa dla dzieci jak Dwie Siostry, Muchomor, Bajka, Nasza Księgarnia. "Obecnie mamy 300 zgłoszeń uczestnictwa w WTK, a przed nami jeszcze półtora miesiąca sprzedaży. Spodziewamy się, że w II edycji WTK weźmie udział około 400 wystawców" - mówił prezes Muratora Jacek Oryl na czwartkowej konferencji prasowej. Ars Polona nie podaje jeszcze danych na temat tegorocznych zgłoszeń uczestników MTK, przedłużyła natomiast termin ich nadsyłania do końca marca.

Atutem Międzynarodowych Targów Książki jest długoletnia współpraca z wydawnictwami zagranicznymi, Warszawskie Targi Książki robią jednak wszystko, żeby nadrobić ten brak - organizatorzy stoiska Frankfurckich Targów Książki, którzy od lat uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Książki, w tym roku zdecydowali się na przejście do konkurencji i udział w Warszawskich Targach Książki. W drugiej edycji WTK uczestniczyć też będą wydawcy z Czech, Grecji, Szwecji, Hiszpanii, Indii i Tajwanu, przyjadą też prawdopodobnie wydawcy rosyjscy.

W stosunku do zeszłego roku Warszawskie Targi Książki zwiększą swoją powierzchnię o ok. 30 proc. wynajmując także kuluary Sali Kongresowej, MTK natomiast pozostaną przy status quo z zeszłego roku, kiedy jednak zmniejszyły swoją powierzchnię o ok. 40 proc. w stosunku do poprzednich lat.

Tradycyjnie Międzynarodowe Targi Książki były miejscem przyznawania ważnych nagród książkowych oraz ogłaszania nominacji do najważniejszych nagród literackich. Organizatorzy Literackiej Nagrody Gdynia oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, już rok temu zdecydowali się na współpracę z Warszawskimi Targami Książki. W tym roku także organizatorzy Literackiej Narody Nike przenieśli ceremonię ogłoszenia nominacji z MTK do WTK. W ramach WTK odbędzie się też wręczenie Nagrody Magellana dla najlepszej książki turystycznej, rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą książkę dziecięcą "Przecinek i kropka" i Konkursu na Najpiękniejsze Książki Roku. Na WTK będzie też miało miejsce wręczenie Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki na świecie.

Międzynarodowe Targi Książki, które od lat odbywają się pod patronatem prezydenta RP, w tym roku też już otrzymały potwierdzenie patronatu Bronisława Komorowskiego nad imprezą. Jednak prezydentowa - Anna Komorowska - od tego roku patronuje nagrodzie na Najpiękniejszą Książkę Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, związaną z Warszawskimi Targami Książki. Atutem Warszawskich Targów Książki może okazać się współpraca z władzami Warszawy przy organizacji Warszawskiego Kiermaszu Książki i Prasy na Mariensztacie.

Temperatura sporów o majową imprezę wydawniczą w Warszawie doprowadziła do tego, że organizatorzy Warszawskich Targów Książki skierowali we wrześniu do sądu sprawę o naruszenie przez prezesa Ars Polony Grzegorza Guzowskiego dobrego imienia firmy Murator Expo. Strony czekają na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy. Z kolei Grzegorz Guzowski ogłosił w czwartek, że w lutym skierował do sądu sprawę przeciwko Muratorowi o nieuczciwą konkurencję. Ars Polona S.A. pozwała również Pałac Kultury i Nauki w związku z działaniem na szkodę wieloletniego kontrahenta i wielokrotnym naruszeniem norm i zasad wypracowanych w trakcie długotrwałej współpracy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)