Już wiemy, kto będzie szefem speckomisji. Nie Macierewicz
Stanisław Wziątek z SLD został wybrany na szefa sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wiceszefem został Konstanty Miodowicz z PO. Na kandydatury Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego nie zgodziło się Prezydium Sejmu.
Prezydium wybrano na zamkniętym inauguracyjnym posiedzeniu komisji. W komisji będzie utrzymana zasada rotacji, polegająca na kolejnym obejmowaniu co pół roku funkcji szefa komisji przez poszczególnych jej członków.
Jeden z posłów PiS w komisji Marek Opioła powiedział, że będzie chciał, aby komisja zajęła się sprawą uprawnień szefa MSWiA Jacka Cichockiego, który w tej chwili nadzoruje niemal wszystkie służby mające prawo do działań operacyjnych. Zdaniem Opioły komisja powinna też wyjaśnić, czemu prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe wobec podejrzanego o korupcję gen. Gromosława Czempińskiego. Opioła kandydował na szefa komisji, ale nie został wybrany.
Wcześniej w czwartek sejm wybrał skład komisji. Cztery miejsca przypadły w niej PO (Marek Biernacki, Miodowicz, Krzysztof Brejza i Elżbieta Radziszewska), dwa - PiS (Opioła i Beata Mazurek)
, a po jednym - PSL (Zbigniew Sosnowski), SLD (Wziątek) i Ruchowi Palikota (Artur Dębski). Swego przedstawiciela w speckomisji nie ma najmniejszy klub - Solidarna Polska.
Prezydium sejmu nie zgodziło się, aby przedstawić zgłoszonych początkowo przez PiS kandydatur Mariusza Kamińskiego i Antoniego Macierewicza. PiS zmieniło potem swoich kandydatów na Opiołę i Mazurek. Speckomisja była ostatnią komisją powołaną w sejmie nowej kadencji.