PolitykaJuż po rekonstrukcji rządu. Czas na zmiany w kierownictwie PiS

Już po rekonstrukcji rządu. Czas na zmiany w kierownictwie PiS

Doczekaliśmy się zapowiadanej od miesięcy rekonstrukcji rządu. Sporo się zmieniło. Odeszli ważni ministrowie, inni zmienili resort, pojawiły się też nowe nazwiska. Okazuje się, że na tym nie koniec politycznych roszad. Teraz ma dojść do zmian w samym Prawie i Sprawiedliwości.

Już po rekonstrukcji rządu. Czas na zmiany w kierownictwie PiS
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński
Anna Kozińska

09.01.2018 | aktual.: 28.03.2022 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rekonstrukcja rządu spowoduje zmiany w partii rządzącej - podaje dziennik.pl, powołując się na nieoficjalne informacje PAP. Na czym mają polegać?

- Dokonamy lekkich zmian, jeżeli chodzi o kierowanie partią - powiedziało źródło PAP.

Stanowisko szefa Komitetu Wykonawczego ma objąć nowa osoba. Obecnie jest nim Joachim Brudziński. Przypomnijmy, że został właśnie ministrem spraw wewnętrznych i administracji. - Łączenie ze sobą funkcji szefa MSWiA i szefa struktur partii to zbyt dużo, nawet dla tak energicznej osoby jak Joachim, stąd w najbliższym czasie będzie zmiana - mówił informator PAP.

Na decyzję w sprawie zmiany na stanowisku szefa Komitetu Wykonawczego będziemy musieli prawdopodobnie trochę poczekać. Zależy ona bowiem od Rady Politycznej PiS, a do jej zebrania potrzebne są przynajmniej dwa tygodnie.

Czekamy na nowego wicemarszałka

Wiadomo, że Brudziński będzie musiał ustąpić ze stanowiska wicemarszałka Sejmu. Kto go zastąpi?

Do sprawy odniosła się rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Powiedziała, że decyzji jeszcze nie ma, ale PiS chce jak najszybciej ją podjąć. - Być może uda się to zrobić na tym posiedzeniu Sejmu - dodała.

Skład nowego rządu

O godz. 12 w Pałacu Prezydenckim został zaprzysiężony nowy rząd. W nowym składzie Rady Ministrów zabrakło Konstantego Radziwiłła, Jana Szyszki, Antoniego Macierewicza, Anny Streżyńskiej i Witolda Waszczykowskiego.

Obraz
© WP.PL

Pojawiły się za to nowe nazwiska. Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ zastąpił Jacek Czaputowicz, a Błaszczaka - Joachim Brudziński, który stanął na czele MSWiA. Ministrem zdrowia jest teraz Łukasz Szumowski, ministrem inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński, ministrem przedsiębiorczości i technologii - Jadwiga Emilewicz, a ministrem finansów - Teresa Czerwińska.

Adamczyk, Błaszczak i Kowalczyk pozostali w rządzie, ale będą kierować innymi resortami niż do tej pory. Andrzejowi Adamczykowi od teraz podlega Ministerstwo Infrastruktury, Mariuszowi Błaszczakowi - MON, a Henrykowi Kowalczykowi - Ministerstwo Środowiska.

Źródło: dziennik.pl/WP

Komentarze (19)