Juszczenko zabiera oligarchom sprywatyzowane fabryki?
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapowiedział rewizję prywatyzacji ok. 30 zakładów. Obiecał, że w najbliższych dniach zostanie przedstawiona lista przedsiębiorstw, które mogą podzielić los kombinatu metalurgicznego Kryworiżstal, wracającego obecnie do Skarbu Państwa.
Listę przedstawimy w najbliższym czasie, gdy zakończymy rewizję. Lista będzie ograniczona, zamknięta, to znaczy że nie będzie się do niej już nic dopisywać - podkreślił Juszczenko, występując w Kijowie na konferencji dla inwestorów, zorganizowanej przez rosyjską spółkę Renesans Kapitał. To będzie 30-40 obiektów - dodał.
Prezydent przywołał przykład największego w kraju kombinatu metalurgicznego Kryworiżstal: rząd, uznając, że jego prywatyzacja odbyła się z naruszeniem prawa, rozpoczął już procedurę anulowania sprzedaży huty dwóm znanym oligarchom- Wiktorowi Pińczukowi, zięciowi poprzedniego prezydenta Leonida Kuczmy i Rinatowi Achmetowowi, najbogatszemu człowiekowi Ukrainy.
Juszczenko potwierdził, że Kryworiżstal wróci do Skarbu Państwa. Następnie władze zamierzają ogłosić nowy, międzynarodowy przetarg. Mają również nadzieję otrzymać za przedsiębiorstwo trzy-cztery razy wyższą cenę. Pińczuk i Achmetow za 93% akcji kombinatu zapłacili 4,3 mld hrywien (około 800 mln dolarów).
Prezydent zastrzegł równocześnie, że nie będzie masowej renacjonalizacji. Nie lubię słów nacjonalizacja, ponowna prywatyzacja. 90-98% ukraińskiego biznesu działała zgodnie z przepisami, które wówczas obowiązywały. Ani ja, ani mój rząd nie dopuścimy do rewizji tych procesów. Szanujemy własność i będziemy jej bronić - podkreślił.
Juszczenko ogłosił na konferencji zamiar powołania rady inwestorów, której decyzje będą priorytetowo rozpatrywane przez rząd i inne organa państwowe. Będzie to dla zagranicznych inwestorów kanał porozumiewania się z ukraińskimi władzami - wskazał. Rada, do której wejdą też inwestorzy krajowi, będzie się zbierać co miesiąc, by omawiać główne problemy związane ze wzrostem inwestycji na Ukrainie. Jej utworzenie zostanie oficjalnie zaproponowane już za 10 dni.
Prezydent planuje również publiczne spotkanie z krajowymi biznesmenami. Chcę im podać rękę. Wychodzimy z ciągnącego się latami konfliktu: władze-biznes - powiedział.
Juszczenko potwierdził, że władze gotowe sa ogłosić amnestię kapitałową i podatkową. Obiecał, że na biznesmenów nie będą "napuszczane" żadne sztuczne kontrole: ani podatkowe, ani przeciwpożarowe. Taką samą politykę chcemy prowadzić także wobec zagranicznych inwestorów - zapewnił. Podkreślił, że nowe władze będą prowadziły politykę równoprawnej i przejrzystej konkurencji.
Jako jedno z głównych zadań swojego rządu wymienił wyprowadzenie gospodarki z szarej strefy. Według niego, działa w niej obecnie 55 proc. ukraińskiej ekonomiki, a odsetek podziału dochodów za pośrednictwem budżetu spadł do 23-27 proc. Prezydent wyraził nadzieję, że biznes odpowie na kroki władz, nie ukrywając więcej zysków.
Juszczenko zapowiedział politykę cenowej stabilności, walki z deficytem budżetowym i uregulowanie zasad udzielania pożyczek państwowych. Poinformował, że wicepremier Anatolij Kinach otrzymał zadanie opracowania projektu maksymalnego uproszczenia warunków rejestracji działalności gospodarczej.
Prezydent ponownie powtórzył, że władze zdecydowanie będą walczyć z korupcją. Mam do was prośbę: nie płaćcie nikomu łapówek. Do biznesplanów wpiszcie nowy punkt: oszczędzone na łapówkach - zwrócił się do uczestników konferencji.
Bożena Kuzawińska