Juszczenko prosi świat o pomoc w walce z epidemią grypy
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował o pomoc międzynarodową w walce z epidemią grypy, która rozprzestrzenia się w jego kraju.
01.11.2009 | aktual.: 01.11.2009 21:45
Wskutek epidemii zmarły dotychczas 53 osoby, a liczba chorych wyniosła ok. 185 tysięcy. Największą liczbę zachorowań odnotowuje się na Ukrainie zachodniej, w tym w sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim. U kilkunastu hospitalizowanych wykryto wirusa grypy A/H1N1.
"Zaistniałe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, którego nie możemy zneutralizować wyłącznie własnymi siłami, wymaga ode mnie, bym zwrócił się z prośbą o natychmiastową pomoc do najbliższych przyjaciół i strategicznych partnerów" - czytamy w apelu ukraińskiego prezydenta.
Juszczenko skierował swój list do przywódców Polski, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Słowacji, USA, Węgier, a także do przewodniczącego Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego NATO.
Ukraiński prezydent dołączył do tego apelu listę niezbędnych preparatów medycznych i sprzętu, potrzebnego Ukraińcom w walce z grypą. Poinformował jednocześnie adresatów listu o środkach, zastosowanych w celu niedopuszczenia do dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby.
Wcześniej rzeczniczka Juszczenki Iryna Wannykowa podała, że pierwszym krajem, który skierował pomoc humanitarną na Ukrainę była Polska. Transport, zawierający m.in. maski ochronne i aparat podtrzymujący oddychanie nadszedł z województwa małopolskiego.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Polsce podało, że również z Wrocławia przekazano 10 tys. masek ochronnych oraz leki przeciwgrypowe.
O pomocy dla Ukrainy Juszczenko rozmawiał także telefonicznie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Przekazał polskiemu prezydentowi, że władze w Kijowie chcą, aby polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1. Powiedział także, że Ukraina potrzebuje również masek, rękawiczek i innych środków, które zmniejszają możliwość zarażenia grypą.
Wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało w komunikacie, że polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach.