Juszczenko ogłosił Dzień Pamięci Ofiar Represji
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wydał dekret ustanawiający Dzień Pamięci Ofiar Represji
Politycznych. Będzie on obchodzony co roku w trzecią niedzielę maja.
21.05.2007 | aktual.: 21.05.2007 18:46
Dekret został podpisany w związku z 70. rocznicą tzw. wielkiej czystki z lat 1937-38 w ZSRR - szczytowego okresu stalinowskiego terroru.
Dokument przewiduje m.in. utworzenie memoriału ofiar represji komunistycznych w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowanych jest ponad 100 tysięcy ludzi, zamordowanych przez NKWD w latach 1937-41. Są wśród nich także Polacy.
Jak podkreślono w dekrecie, dzień pamięci ustanowiono "dla upamiętnienia ofiar prześladowań politycznych", a także "w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na tragiczne wydarzenia w historii Ukrainy, wywołane przez przymusowe wprowadzenie ideologii komunistycznej".
Prezydent polecił odpowiednim instytucjom przygotowanie uroczystości, związanych z 70-leciem wielkiej czystki, przeprowadzenie badań dotyczących "prześladowań narodu ukraińskiego" oraz publikację dokumentów, obejmujących ten okres.
Obietnicę ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych prezydent złożył w niedzielę w Bykowni. Juszczenko wziął tam udział w tradycyjnych uroczystościach nad mogiłami ofiar NKWD.
Informacje o masowych grobach w Bykowni, zajmujących ok. 5 ha, ujrzały światło dzienne pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Badania, przeprowadzone w latach 2000-2004 wykazały, że jest to największy na Ukrainie cmentarz ofiar komunizmu. Liczbę pochowanych szacuje się na 100-120 tys. osób.
W Bykowni odnaleziono także szczątki polskich oficerów, wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę i rozstrzelanych w 1940 r.
Podczas wielkiej czystki, między styczniem 1937 roku a grudniem 1938 roku w ZSRR aresztowano ok. 7 mln osób. 1-1,7 mln osób zamordowano. Represje dotknęły osób, uznanych przez władze za "jednostki politycznie niepewne".
Jarosław Junko