ŚwiatJuszczenko: bojownicy UPA walczyli o niepodległość

Juszczenko: bojownicy UPA walczyli o niepodległość


Jednym z głównych zadań ukraińskiego parlamentu
w roku 2008 będzie uchwalenie ustawy uznającej bojowników
Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) za uczestników walk
narodowowyzwoleńczych.

Juszczenko: bojownicy UPA walczyli o niepodległość
Źródło zdjęć: © AFP

10.01.2008 | aktual.: 10.01.2008 16:47

Zapis ten znalazł się w pakiecie prezydenckich projektów ustaw skierowanych do rozpatrzenia w Radzie Najwyższej Ukrainy - podało biuro prasowe Juszczenki, informując o jego spotkaniu z premier Julią Tymoszenko i przewodniczącym parlamentu Arsenijem Jaceniukiem.

Projekt ustawy "O statusie prawnym uczestników walk o niepodległość Ukrainy w latach 1920-1990" przewiduje, że do tej kategorii zostaną zaliczone "osoby biorące udział w politycznej, partyzanckiej, podziemnej czy zbrojnej walce" w składzie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, Siczy Karpackiej, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, UPA i Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej.

Zdaniem Juszczenki do grona bojowników o wolność i niepodległość państwa ukraińskiego należy także zaliczyć "wszystkich tych, którzy pomagali w działalności wymienionych organizacji".

UPA, która powstała w 1942 r. z połączenia ukraińskich oddziałów partyzanckich i oddziałów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), walczyła podczas II wojny światowej przeciwko Niemcom i ZSRR.

Formacja ta nie jest dotychczas na Ukrainie uznawana za stronę biorącą udział w walkach narodowowyzwoleńczych.

Od wiosny roku 1943 prowadziła działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Zdaniem polskich historyków jej ofiarą padło ok. 100 tys. Polaków.

W latach powojennych dochodziło do prób nawiązania współpracy między UPA a polskim podziemiem niepodległościowym. Rozmowy prowadzone z Armią Krajową toczyły się w obliczu wspólnego wroga, jakim był ZSRR.

Część ukraińskich polityków i społeczeństwa chce uznania UPA za stronę walczącą o niepodległość kraju i przyznania jej weteranom kombatanckich praw oraz ulg, z których korzystają byli żołnierze Armii Czerwonej.

Inna część Ukraińców uważa, że UPA była organizacją zbrodniczą, wobec czego odmawia przyznania jej bojownikom praw należnych kombatantom. Byli żołnierze UPA mają nieformalny status weteranów tylko w zachodnich obwodach kraju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)