PolskaJurgiel szefem komisji "Solidarne Państwo"

Jurgiel szefem komisji "Solidarne Państwo"

Poseł PiS Krzysztof Jurgiel został wybrany na szefa komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z rządowym programem "Solidarne Państwo". W komisji nie ma przedstawicieli klubów opozycyjnych. Kandydaturę Jurgiela poparło 13 posłów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jurgiel szefem komisji "Solidarne Państwo"
Źródło zdjęć: © PAP

Wiceszefami komisji "Solidarne Państwo" zostali: Grzegorz Skwierczyński (Samoobrona), Marek Ast (PiS) oraz Krzysztof Szyga (Ruch Ludowo-Chrześcijański).

Marszałek Sejmu Marek Jurek - który do momentu wyboru władz komisji przewodniczył jej pierwszemu posiedzeniu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że bardzo go martwi fakt, iż opozycja "nie chce brać udziału w pracach komisji".

Uświadamiałem kolegom, że komisja została powołana uchwałą Sejmu, jest jego organem i należy w niej podjąć pracę. Myślę, że koledzy z opozycji dołączą do tej komisji - stwierdził Jurek.

Jak dodał, źle się stało, że komisja nadzwyczajna "jest bojkotowana". Sejm ma prawo powoływać komisje jako organy, które pomagają mu w pracy - powiedział marszałek Sejmu.

Według sejmowej uchwały, w komisji zasiadać ma 46 posłów. Swoich przedstawicieli zgłosiły jednak tylko kluby koalicyjne. W końcu, w środę odbył się wybór składu komisji pomimo braku kandydatów z opozycji.

W komisji zasiadać będzie: 15 posłów PiS, 5 posłów Samoobrony, 3 posłów LPR oraz jeden poseł z koła Ruchu Ludowo-Chrześcijańskiego, dzięki któremu komisja, choć nie zasiada w niej określona w uchwale liczba posłów, ma jednak kworum - wystarczającą liczbę osób do podejmowania decyzji.

Opozycja odmówiła wprowadzenia swych przedstawicieli do komisji, dopóki rząd nie przekaże Sejmowi pakietu ustaw, którymi miałaby się zająć komisja. Podkreślała także, że powołanie komisji nadzwyczajnej - która zajmować ma się bardzo szeroką tematyką - może spowodować, że nie będzie zajęć dla komisji stałych, które pracują w Sejmie.

Jurek zapewnił, że wykaz ustaw, którymi ma się zajmować komisja, został już posłom przekazany i dziwi się, że nie wpłynęło to "na obsadę komisji".

Pierwszym projektem, którym zajmie się komisja nadzwyczajna będzie rządowy projekt zmian w ustawie o systemie oświaty, który zakłada m.in. wprowadzenie mundurków szkolnych i monitoringu w szkołach oraz zagwarantowanie nauczycielom ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)