Jurek: zapisać w konstytucji, że prawo do życia przysługuje od chwili poczęcia
W Sejmie obecnej kadencji jest szansa na wyraźne zapisanie w konstytucji, że prawo do życia, godność ludzka i prawa człowieka przysługują również dziecku w łonie matki - powiedział marszałek Sejmu Marek Jurek w wystąpieniu telewizyjnym.
23.03.2007 20:35
Marszałek wygłosił orędzie w TVP1 w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Życia. Podkreślił, że dzień ten powinien stać się okazją do refleksji "nad tym, co robimy, żeby zwracać uwagę na najsłabszych, żeby troszczyć się o cywilizację życia".
Dla rządzących - mówił marszałek - dzień ten staje się okazją do namysłu nad tym, co powinni robić w nadchodzących latach dlatego, że "kultura życia będzie kulturą państwa polskiego, będzie kulturą IV Rzeczypospolitej". Chcemy realizować jej zasady - zadeklarował.
Marszałek przypomniał, że decyzję o podjęciu prac nad zmianą konstytucji w kwestii ochrony życia od poczęcia poparła w Sejmie ogromną większość - 72% - posłów, zarówno koalicji, jak i opozycji. W najbliższych tygodniach Sejm zadecyduje, czy podejmie zmianę konstytucyjną - zaznaczył.
Uważamy, że te sprawy mogą przestać być przedmiotem partyjno-politycznych sporów. Można je wynieść na taki poziom, gdzie polityka partyjna nie sięga: do konstytucji. Po to, żeby już nigdy kwestionowanie prawa do życia dzieci nienarodzonych nie mogło być przedmiotem manipulacji opinią lub gry partyjnej. Możemy to teraz zrealizować - powiedział marszałek.
Chcemy, żeby Polska była państwem dobrobytu i bezpieczeństwa rodzin. Chcemy jednocześnie, żeby było to połączone z gwarantowaniem praw należnych każdemu - zaznaczył Jurek.
Marszałek podkreślił, że Sejm obecnej kadencji działał aktywnie na rzecz praw rodziny i realizowania w Polsce zasady solidarności społecznej. Wymienił w tym kontekście ustawę o finansowym wspieraniu rodzin w zakupie mieszkań i wydłużenie urlopów macierzyńskich. Mamy zdecydowaną wolę, żeby w kolejnych latach je (urlopy macierzyńskie) wydłużać - zadeklarował.
Zapowiedział "położenie kresu dyskryminacji podatkowej rodzin". "Wychowanie dzieci (...) jest sprawą ważną dla nas wszystkich i dlatego powinno to znajdować odzwierciedlenie w sprawiedliwym systemie podatkowym, biorącym pod uwagę to, jaki wysiłek podejmuje rodzina opiekując się swoimi dziećmi" - powiedział Jurek.
Podkreślił, że zarówno w ubiegłorocznej rozmowie z papieżem Benedyktem XVI, jak i "przyjaciółmi Polski w Europie" wielokrotnie słyszał, że "nasz kraj jest odbierany jako wierny cywilizacji życia, jako kraj, dla którego zasady kultury życia, takie jak solidarność społeczna, prawo do życia i prawa rodziny, są zasadami ważnymi".
Wszyscy mamy prawo czuć z tego powodu satysfakcję, ale my - którzy przyjęliśmy odpowiedzialność za sprawy publiczne, za sprawy polskie - musimy to traktować przede wszystkim jako zobowiązanie, ponieważ zaangażowanie w sprawy cywilizacji życia wymaga codziennej pracy na rzecz zasad dla tej sprawy najważniejszych, takich jak solidarność społeczna i prawa rodziny - oświadczył.
W sobotę po raz trzeci obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Życia, ustanowiony uchwałą Sejmu w sierpniu 2004 roku. Głównym tematem obchodów jest "wartość małżeństwa", a hasłem "Razem na zawsze". Ideą I Narodowego Dnia Życia w 2005 roku było promowanie rodzin wielodzietnych, natomiast główne hasło ubiegłorocznych obchodów brzmiało "Być ojcem - rola życia".