PolskaJurek: powołanie nowego marszałka powinno odbyć się szybko

Jurek: powołanie nowego marszałka powinno odbyć się szybko

Zdaniem marszałka Sejmu Marka Jurka,
głosowanie w sprawie wniosku o jego odwołanie i powołanie nowego
marszałka powinno odbyć się szybko.

23.04.2007 | aktual.: 24.04.2007 13:22

Jeżeli kandydatura (następcy) będzie przedstawiona jutro na Konwencie Seniorów, to będę chciał, żeby jak najszybciej ta zmiana została dokonana - powiedział Marek Jurek w Sejmie.

Jak podkreślił, zmiana władz Sejmu to pierwsza sprawa, którą powinni zająć się posłowie na rozpoczynającym się we wtorek, czterodniowym posiedzeniu izby.

Uważam, że najbardziej naturalna byłaby szybka zmiana, aby zagwarantować konstytucyjną ciągłość pracy i wprowadzić nowe władze w prowadzenie tego posiedzenia - dodał Jurek.

Przypomniał, że procedura jest taka, iż najpierw odwołuje się marszałka, a następnie jeden z wicemarszałków przeprowadza wybór jego następcy.

"Nazwiska, które pojawiają się mediach - dobre"

Proszony o ocenę ewentualnych kandydatów na jego następcę, Jurek powiedział, że nazwiska, które pojawiają się w mediach są "dobre".

Kandydatury Pawła Zalewskiego, Aleksandry Natalli-Świat, Joachima Brudzińskiego, słyszałem też kandydaturę wiceministra (spraw zagranicznych) Pawła Kowala, to są kandydatury, na które z przekonaniem ja i moi koledzy będziemy mogli głosować - mówił Jurek. Jak zaznaczył, kandydatura "musi być przede wszystkim uzgodniona przez większość parlamentarną, by mogła być szybko wybrana".

Paweł Zalewski jest szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Natalli-Świat - przewodniczącą Komisji Finansów Publicznych. Wśród ewentualnych kandydatów na nowego marszałka wymieniani są także wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal oraz wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Jurek zapowiedział, że on i inni dotychczasowi posłowie PiS, którzy teraz wraz z nim tworzą nowe ugrupowanie - Prawicę Rzeczypospolitej - będą głosować za jego odwołaniem z funkcji marszałka i powołaniem osoby, której kandydatura zostanie uzgodniona.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, do odwołania marszałka - tak jak do jego powołania - potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Głosowanie jest imienne, chyba że Sejm postanowi inaczej.

Marszałek zwrócił też uwagę, że na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu posłowie powinni dokonać wyboru uzupełniającego do Trybunału Konstytucyjnego. Samoobrona zgłosiła kandydaturę konstytucjonalisty prof. Mirosława Granata. Prof. Granat ma też poparcie PiS oraz LPR.

Mamy też w planie wybory do kolegium IPN i mam nadzieję, że to zrealizujemy - dodał Jurek. Sejm wybiera 7 z 11 członków Kolegium; 2 - Senat, pozostałych dwóch wskazuje prezydent. Kolegium IPN to gremium doradczo-kontrolne prezesa Instytutu. Posłowie zgłosili 15 kandydatów.

13 kwietnia, po tym, gdy Sejm nie wprowadził do konstytucji zapisu o ochronie życia od poczęcia, Jurek zrezygnował z funkcji marszałka. Następnego dnia Jurek, dotychczasowy wiceprezes PiS, zrezygnował z członkostwa w partii; we wtorek wystąpił z klubu parlamentarnego PiS.

W ubiegły czwartek Jurek ogłosił, że założy nowe ugrupowanie chrześcijańsko-konserwatywne. Oświadczył, że jego partia chce wspierać rząd i współpracować z PiS jako "naturalnym partnerem". W ugrupowaniu Jurka znaleźli się także dotychczasowi posłowie PiS: Artur Zawisza, Marian Piłka, Małgorzata Bartyzel i Dariusz Kłeczek. Politycy deklarują, że jeszcze w tym tygodniu zarejestrują swój klub w Sejmie (do czego potrzeba 15 posłów).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)