ŚwiatJurek Owsiak nie dostanie pokojowego Nobla. To nie jest nagroda dla WOŚP

Jurek Owsiak nie dostanie pokojowego Nobla. To nie jest nagroda dla WOŚP

Jurek Owsiak po raz trzeci został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W rozmowie z WP Henrik Urdal, dyrektor Instytutu Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), rozwiewa nadzieje. Nie wynika to z braku uznania. Działalność WOŚP nie pasuje do tej nagrody.

Jurek Owsiak nie dostanie pokojowego Nobla. To nie jest nagroda dla WOŚP
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński
Jarosław Kociszewski

16.01.2019 | aktual.: 16.01.2019 21:08

Komitet Noblowski przyjął elektroniczną nominację złożoną przez dziennikarza TVN Turbo Rafała Collinsa ze wsparciem posła Andrzeja Kobylarza. Nominacja to w praktyce zgłoszenie, których setki spływają każdego roku.

- Bardzo wielu ludzi ma prawo nominowania kandydatów – mówi Wirtualnej Polsce Henrik Urdal, dyrektor PRIO, który od obserwuje proces przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody. - Dlatego wiele nominacji otrzymywanych każdego roku przede wszystkim ma zwrócić uwagę na kandydata w jego kraju i nie koniecznie ma związek z tym, czym jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Kandydatury zgłaszać mogą laureaci, członkowie Komitetu Noblowskiego, ale także parlamentarzyści i ministrowie z całego świata i duża grupa profesorów. Kandydaci nie mogą sami się zgłaszać. Proces podejmowania decyzji przez 5 członków Komitetu dożywotnio powoływanych przez Storting, parlament Norwegii, jest ściśle tajny, a dokumenty ujawniane są dopiero po 50 latach.

Zgłoszenie nominacji porównać można do wysłania życiorysu i listu motywacyjnego w procesie rekrutacyjnym. Ktoś uznaje, że jego kandydat spełnia kryteria i wysyła zgłoszenie, które następnie jest rozpatrywane przez członków. Jedynie można zgadywać, że Komitet sporządzają długą, a następnie krótką listę finalistów, z której wyłania laureata. Asle Toje, członek Komitetu Noblowskiego pytany przez WP w uprzejmy sposób odmówił udzielenia wyjaśnień.

- Trudno zgadywać czym dokładnie kierują się członkowie Komitetu Noblowskiego, jednak widać, że unikają nagradzania działalności czysto humanitarnej – wyjaśnia Urdal. - Oczywiście są wyjątki czego przykładem jest nagroda dla Matki Teresy z Kalkuty. Ona może być najlepszym historycznym odniesieniem na potrzeby oceny przypadku Owsiaka.

Obraz
© Reuters / Agencja Forum

Nadia Murad, Jazydka z Iraku porwana przez ISIS, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2018 r. za przeciwstawianie się wykorzystywaniu przemocy seksualnej jako broni.

Norweski ekspert wyjaśnia, że już od wielu lat członkowie Komitetu nagradzają działalność związaną z promowaniem pokoju na świecie.

- Nagradzani są ludzie pracujący w strefach konfliktów i wojen – podkreśla dyrektor PRIO. - Zdarzyć się może nagroda za działalność humanitarną, ale raczej w sytuacji, gdy jest ona związana z pokojowym rozwiązywaniem konfliktu. Odnoszę wrażenie, że WOŚP działa poza obszarem priorytetów Komitetu Noblowskiego. Mogą pojawić się argumenty popierające kandydaturę, ale jeżeli nie jest to organizacja w sposób znaczący promująca prawa człowieka, to raczej nagrody nie dostanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (313)