Trwa ładowanie...

Juncker: przeciek z rozmowy z May był "błędem"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyznał, że przeciek do mediów z jego rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May był "poważnym błędem". Podczas dyskusji w Bonn zapewnił, że to nie on był źródłem niedyskrecji.

Juncker: przeciek z rozmowy z May był "błędem"Źródło: PAP/EPA, fot: STEPHANIE LECOCQ
d25krc6
d25krc6

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyznał, że przeciek do mediów z jego rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May był "poważnym błędem". Podczas dyskusji w Bonn zapewnił, że to nie on był źródłem niedyskrecji.

O dyskusji z udziałem Junckera, która odbyła się w poniedziałek wieczorem w Akademii Badań Naukowych w Bonn, poinformował we wtorek niemiecki dziennik "Handelsblatt".

- Fakt, że o treści tej rozmowy poinformowano (media), był ciężkim błędem - ocenił Juncker. Na pytanie, czy to on lub ktoś z jego otoczenia jest odpowiedzialny za przeciek, Juncker odpowiedział: "Wykazuję wielką zdolność do samokrytyki, ale tego nie chcę mieć na karku". Szef KE nie ujawnił, kto upublicznił treść poufnej rozmowy.

W spotkaniu w Londynie, oprócz May i Junckera, uczestniczyli jego szef gabinetu Martin Selmayr oraz główny negocjator UE Michel Barnier i jego zastępczyni Sabine Weyand.

d25krc6

O przebiegu rozmowy, która odbyła się 26 kwietnia w Londynie, napisał, nie szczędząc pikantnych szczegółów, cztery dni później niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Z relacji wynikało, że May jest źle przygotowana i nastawiona konfrontacyjnie do rozmów o Brexicie.

Według "FAS" spotkanie Junckera z brytyjską premier było dla niego wstrząsem i spowodowało, że bardzo sceptycznie ocenia on szanse na kompromis w negocjacjach na temat Brexitu.

Z relacji opublikowanej przez "FAS" wynika, że Londyn bagatelizuje kwestie związane z prawami obywateli krajów UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Z rozmowy wynikało ponadto, że Londyn zamierza blokować rozmowy o aktualizacji wieloletnich ram finansowych Unii.

Najpoważniejszym punktem spornym jest kolejność podejmowanych działań. Zdaniem UE najpierw powinny zostać uzgodnione "zasady rozwodu", a dopiero później kwestie przyszłej współpracy. May chce natomiast rozpocząć natychmiast rozmowy o umowie o wolnym handlu a o kosztach rozwodu porozmawiać na końcu procesu negocjacji.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" pisał w zeszłym tygodniu, że Merkel jest "wściekła" na Junckera i obarcza właśnie jego odpowiedzialnością za przeciek. Zdaniem Merkel ujawnienie treści poufnych rozmów zaszkodzi negocjacjom o warunkach Brexitu.

d25krc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25krc6
Więcej tematów