Julia Przyłębska: to był rok stabilizacji Trybunału Konstytucyjnego
Rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska. Podczas corocznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK Przyłębska podsumowała pracę instytucji.
19.12.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:32
Przyłębska zaprezentowała we wtorek informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w 2017 r. Prezes oceniła, że był to rok "stabilizacji funkcjonowania Trybunału".
- Z jednej strony sprzyjał temu spokój normatywny, jeżeli chodzi o przepisy regulujące postępowanie przed Trybunałem. Z drugiej strony na stabilizację funkcjonowania Trybunału wpłynęły także orzeczenia samego Trybunału Konstytucyjnego - mówiła podczas posiedzenia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Sędzia powiedziała, że w wyroku z października 2017 r. TK potwierdził, że sędzia Trybunału wybrany przez Sejm, który złożył ślubowanie wobec prezydenta, podejmuje obowiązki sędziowskie, a obowiązkiem prezesa TK jest przydzielanie mu spraw. - Sędzia jest bowiem w wypełnianiu swojej funkcji niezawisły i podlega jedynie konstytucji - mówiła.
Julia Przyłębska przypomniała też wyrok TK z września ubiegłego roku, przesądzający o możliwości powołania władz Trybunału spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK przez prezydenta bez kontroli sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.
Zdaniem prezes TK to właśnie te rozstrzygnięcia pozwoliły na "normalną pracę Trybunału i podjęcie się rozstrzygnięcia spraw ważnych dla obywateli".
"89 orzeczeń w postępowaniach merytorycznych"
- Warto podkreślić, że najwięcej wyroków w 2017 r. zapadło w postępowaniach wszczętych skargami konstytucyjnymi. Generalnie wiele orzeczeń wydanych przez Trybunał w 2017 r. miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli - stwierdziła prezes.
Sprecyzowała, że w poprzednim roku wydano 89 orzeczeń w postępowaniach merytorycznych. Wyjaśniła, że było to 36 wyroków oraz 53 postanowienia o umorzeniu postępowania.
- W ramach wstępnej kontroli skarg konstytucyjnych oraz wniosków wydano w sumie 461 postanowień i zarządzeń. W 2017 r., w przeciwieństwie do 2016 r., w większości wyroków Trybunał orzekł o niekonstytucyjności co najmniej jednego przepisu - 56 proc. wszystkich wyroków; w 2016 r. było to 44 proc. - wyliczała sędzia Przyłębska.
Podkreślała także, że - w przeciwieństwie do poprzednich lat - w 2017 r. nie były zawierane umowy o dzieło z osobami spoza TK ws. przygotowań projektów orzeczeń i ich uzasadnienia.
Żródło: 300polityka.pl, dziennik.pl
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl