Trwa ładowanie...
d1l8m12

Jugosławia: Trybunał zawiesza wykonanie dekretu

Jugosłowiański Trybunał Konstytucyjny zawiesił w czwartek wykonanie dekretu rządowego o współpracy z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii.

d1l8m12
d1l8m12

Dekret ten miał posłużyć jako podstawa do wszczęcia procedury ekstradycji do Hagi byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia.

Na posiedzeniu sędzia sprawozdawca zaproponował, by Trybunał nakazał wstrzymanie wykonania dekretu rządu Jugosławii o współpracy z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii. Informację taką przekazano w czwartek dziennikarzom w pisemnym oświadczeniu dla prasy.

W skład jugosłowiańskiego Trybunału Konstytucyjnego wchodzą sędziowie mianowani przez reżim Miloszevicia.

Trybunał składa się z siedmiu sędziów, mianowanych na 9 lat przez parlament. Mają oni reprezentować obie republiki federacji: czterech - Serbię, a trzech - Czarnogórę. W czwartek jednak na posiedzenie stawiło się tylko 5 sędziów. Dwaj przedstawiciele Czarnogóry - Nikola Vujanović i Branislav Tomković - złożyli rezygnacje.

d1l8m12

Nikt ich nie zastąpił, częściowo z powodu skomplikowanych stosunków między Belgradem a Podgoricą, gdzie u władzy są zwolennicy niepodległości z prezydentem Milo Djukanoviciem na czele.

Tuż przed posiedzeniem odejście na emeryturę ogłosił przewodniczący trybunału Milutin Srdić. Oświadczył, że nie chce, by później podważano decyzje składu sędziowskiego, powołując się na fakt, że przewodniczący trybunału pozostał na stanowisku, choć osiągnął już wiek emerytalny.

Uwagi na ten temat zamieszczała już w tym tygodniu prasa belgradzka. Obecni członkowie Trybunału Konstytucyjnego zostali mianowani w 1992 r. W tym czasie Miloszević, choć formalnie piastował urząd prezydenta Serbii, w praktyce rządził całą federacją. (aka)

d1l8m12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l8m12
Więcej tematów