Trwa ładowanie...
dkkwk20

Jugosławia: Szainović przyleciał do Hagi


Nikola Szainović (AFP)
Oskarżony o zbrodnie wojenne były wicepremier Jugosławii Nikola Szainović, odpowiedzialny w rządzie za sprawy Kosowa w czasie wojny w tej prowincji (1997-99), przyleciał w czwartek rano do Hagi, poinformowano na lotnisku.

dkkwk20
dkkwk20

Szainović ma się oddać w ręce tamtejszego ONZ-owskiego trybunału zajmującego się sądzeniem zbrodni wojennych na terenie byłej Jugosławii.

Wraz z trzema innymi bliskimi współpracownikami sądzonego obecnie w Hadze byłego prezydenta Slobodana Miloszevicia jest oskarżony o zbrodnie popełnione w Kosowie na ludności albańskiej - masowe morderstwa, prześladowania i deportacje w latach 1998-99.

Jest drugim ze współpracowników Miloszevicicia, który oddaje się dobrowolnie w ręce trybunału. Pierwszy z nich, gen. Dragoljub Ojdanić, poleciał do Hagi w zeszłym tygodniu i w piątek stanął już przed sędziami. Na przesłuchaniu wstępnym nie przyznał się do winy. Ojdanić uważa, że armia jugosłowiańska postępowała w Kosowie zgodnie z konstytucją i wszelkimi konwencjami międzynarodowymi.

Poza Ojdaniciem i Szainoviciem jeszcze czterech oskarżonych przez trybunał haski zgodziło się udać dobrowolnie do Hagi na apel rządu jugosłowiańskiego, który w zamian obiecał poręczenie, umożliwiające podejrzanym odpowiadanie z wolnej stopy.

Jeden z czwórki - Momczilo Gruban - przyleciał do Hagi wraz z Szainoviciem. Pozostali z listy 23 oskarżonych mają być aresztowani i wydani trybunałowi przez władze jugosłowiańskie. Ich ekstradycję umożliwia uchwalona 11 kwietnia, pod naciskiem USA, ustawa o współpracy z trybunałem haskim.(aka)

dkkwk20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkkwk20
Więcej tematów