Jugosławia: rozpoczęto procedurę ekstradycji Miloszevicia
Rząd serbski ogłosił w poniedziałek, że rozpoczął procedurę wydania byłego prezydenta Slobodana Miloszevicia Trybunałowi w Hadze.
Jak podała agencja Tanjug, minister sprawiedliwości Momczilo Grubacz przekazał wniosek trybunału haskiego o wydanie Miloszevicia sądowi okręgowemu w Belgradzie. Zgodnie z obowiązującą procedurą, decyzję o ekstradycji podejmuje lokalny sąd. Miloszewić ma 8 dni na odwołanie się od niej. Po decyzji Sądu Najwyższego ekstradycja musi być wykonana w ciągu 15 dni.
Ekstradycja byłego jugosłowiańskiego przywódcy możliwa jest dzięki dekretowi o współpracy z haskim trybunałem, który został uchwalony w sobotę przez rząd serbski. Choć szczegóły tego dokumentu nie są jeszcze znane. Wiadomo, że możliwość wydania Miloszevicia jest jednym z jego elementów.
Wydanie Miloszevicia byłoby najbardziej pożądanym przez Zachód dowodem woli współpracy Belgradu z Hagą. Jugosławia spieszy się, by sygnał ten dotarł do Waszyngtonu jak najszybciej. W piątek bowiem rozpoczyna się konferencja ofiarodawców, na której Jugosławia ma nadzieję zebrać 1,25 mld dolarów pomocy. Waszyngton zaś uzależnił swoje poparcie i udział w konferencji od współpracy władz jugosłowiańskich z Hagą.
Według anonimowego przedstawiciela Departamentu Stanu, decyzja Stanów Zjednoczonych o ewentualnym udziale Jugosławii w konferencji ofiarodawców zapadnie w środę i będzie uzależniona od konkretnych działań Belgradu, a nie od przyjętych zarządzeń.
Jugosłowiański wymiar sprawiedliwości zarzuca Miloszeviciowi praktyki korupcyjne. Wspólnota międzynarodowa obciąża go natomiast odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne popełnione na albańskiej ludności Kosowa. (mk)