Jubileusz 80‑lecia ks. Adama Bonieckiego
Ksiądz Adam Boniecki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapłanów; od 1964 r. dziennikarz, od 1999 r. redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, w latach 1993-99 generał Zgromadzenia Księży Marianów - świętował w piątek w Krakowie swoje 80. urodziny.
25.07.2014 | aktual.: 26.07.2014 00:14
- Proszę Państwa, 25 lipca 1934 roku zaczął się w Polsce Adam Boniecki - obwieściła Joanna Szczepkowska na początku uroczystości jubileuszowej, zorganizowanej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przez przyjaciół z Tygodnika Powszechnego. Ks. prof. Michał Heller żartobliwie wyłożył "zasadę antropiczną, jak Pan Bóg stworzył Adama", a kolejni goście, w tym znakomici krakowscy i warszawscy aktorzy, przypominali ważniejsze wydarzenia z życia kapłana.
W napisanym dla jubilata liście prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że w tym roku ks. Boniecki obchodzi także inne jubileusze: 50-lecie pierwszej publikacji na łamach Tygodnika Powszechnego, 40-lecie wydania pierwszej książki, 35-lecie objęcia stanowiska redaktora naczelnego polskiej edycji L'Osservatore Romano i 15-lecie objęcia stanowiska redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego.
Prezydent podkreślił m.in. "niezrównany dystans do samego siebie, połączony z głęboką wrażliwością i przenikliwością, które czynią z księdza Bonieckiego duszpasterza wyjątkowego, gotowego do podjęcia dialogu z każdym, kto rozmowy pragnie i potrzebuje". Zaznaczył "imponującą misję mądrego słowa" i zasługi jubilata dla wiernych i kształtu życia publicznego we współczesnej Polsce. Dla wielu osób jest on autorytetem wytrwale uczącym kultury porozumienia opartego na wzajemnym szacunku - stwierdził Komorowski.
Wśród nadesłanych adresów znalazły się także m.in. podziękowania i gratulacje od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego. W uznaniu zasług wiceprezydent Krakowa Tadeusz Matusz wręczył jubilatowi Odznakę Honoris Gratia, przyznawaną osobom zasłużonym dla miasta, a Stowarzyszenie ZAiKS wyróżniło go członkostwem honorowym.
- Skończyć 80 lat to nie jest żadna zasługa, ale to jest świetna okazja, żeby być razem i świętować - powiedział jubilat. Jak podkreślił, "w tych 80 latach życia znalazło się 50 lat tej zarazy, jaką jest Tygodnik Powszechny".
- To się odbija jednak na umyśle, na charakterze. I myślę, że wśród różnych rzeczy, które mnie tworzyły, wśród ludzi, którzy sprawili, że jestem taki, jaki jestem, to Tygodnik Powszechny miał dwa elementy, które są bardzo istotne i które się przechowały, mimo że przyszło nowe pokolenie. Pierwsza to jest otwarcie się na innego (...), druga, której tygodnik chce i stara się służyć, to jest to, że pismo katolickie powinno łączyć, a nie dzielić - powiedział ks. Boniecki. - Przeciwstawna postawa to jest wykluczanie - podkreślił.
Uroczystości poprzedziła msza św. w bazylice św. Floriana, której przewodniczył ks. Adam Boniecki. - Tę mszę świętą ofiarowuję w intencji tych wszystkich, których przez te 80 lat spotkałem na drodze życia. Także jako zadośćuczynienie za wszystkie grzechy tych 80 lat; Pan Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale żeby żył, nawrócił się i pokutę czynił - powiedział we wstępie do mszy.
Adam Edward Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie jako najstarsze z pięciorga dzieci ziemiańskiej rodziny Michała Fredry-Bonieckiego i Grażyny z Łosiów. Ojciec Adama Bonieckiego w czasie okupacji należał do AK, w 1944 r. został rozstrzelany przez gestapo. 18-letni Adam wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów w Skórzcu, w 1960 r. otrzymał święcenia kapłańskie, rok później podjął studia na KUL; w 1964 r. uzyskał tam dyplom magisterski.
Tygodnik Powszechny
Od 1964 r. był związany z Tygodnikiem Powszechnym. W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L'Osservatore Romano i został redaktorem naczelnym pisma (1979-1991). Po powrocie do Tygodnika Powszechnego w 1991 r. został jego asystentem kościelnym, a po śmierci Jerzego Turowicza (1999) redaktorem naczelnym (do 2011 r.).
Tygodnik pod jego kierownictwem, jako katolickie pismo społeczno-kulturalne, nie unikało tematów kontrowersyjnych i drażliwych: molestowania seksualnego w Kościele, tolerancji dla mniejszości seksualnych, antysemityzmu, postaw duchowieństwa czy odejścia duchownych od wiary. Niejednokrotnie bywało to powodem krytyki pisma ze strony niektórych hierarchów Kościoła. W lipcu 2011 roku otrzymał polecenie służbowe od władz zakonu, aby przeprowadził się z Krakowa do Warszawy. Ks. Boniecki podporządkował się tej decyzji.
Ks. Boniecki jest autorem niezliczonej ilości artykułów oraz wielu książek, m.in. "Vademecum Generała czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce", "Rozmów niedokończonych", "Notesu rzymskiego", "Kalendarium życia Karola Wojtyły", "Lepiej palić fajkę niż czarownice", "Zakaz palenia".