Joschka Fischer oddał cześć ofiarom agresji Niemiec na Polskę
Niemiecki minister spraw zagranicznych
Joschka Fischer oddał w Berlinie cześć ofiarom agresji
hitlerowskich Niemiec na Polskę.
W 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej Fischer złożył w imieniu rządu RFN wieniec w berlińskiej Nowej Wartowni, pełniącej rolę centralnego niemieckiego pomnika poświęconego pamięci ofiar wojny i dyktatury.
W zorganizowanej przez ambasadę RP uroczystości wzięli udział przedstawiciele niemieckich partii politycznych, Bundestagu i parlamentu Berlina, organizacji społecznych, a także reprezentacji mocarstw sojuszniczych.
Obecność całego reprezentatywnego grona niemieckiej polityki odebrałem jednoznacznie jako sygnał, że Niemcy nie zapominają o swej strasznej przeszłości i że wyciągnęły z niej wnioski - powiedział ambasador RP Andrzej Byrt. Za "szczególnie ważną" Byrt uznał obecność Fischera, który jako wicekanclerz reprezentował cały rząd z kanclerzem Gerhardem Schroederem na czele.
Niemiecki współprzewodniczący międzyparlamentarnej grupy Sejmu i Bundestagu Markus Meckel podkreślił, że zaangażowanie Fischera jest zgodne z zasadniczym kierunkiem niemieckiej polityki zagranicznej. To wyraźny sygnał pod adresem Polski, że Niemcy są świadome swej odpowiedzialności - powiedział polityk rządzącej SPD. Meckel dodał, że nie należy rozdrapywać dawnych ran, trzeba jednak przezwyciężyć przeszłość, aby umożliwić wspólną europejską przyszłość.
Mamy za sobą długi, intensywny okres pojednania. Nie można dopuścić do tego, żeby przeszłość niszczyła perspektywy na przyszłość - uważa niemiecki socjaldemokrata. Dodał, że w obu krajach istnieją "podpalacze", którzy chcą zaszkodzić stosunkom polsko-niemieckim.
Polska ambasada wprowadziła w ubiegłym roku zwyczaj składania 1 września wieńców w Nowej Wartowni. Fischer był pierwszym szefem niemieckiej dyplomacji, który uczestniczył w tej uroczystości.
Wieczorem w berlińskiej katedrze ewangelickiej odbędzie się z okazji rocznicy wojny koncert, podczas którego wykonany zostanie utwór Wojciecha Kilara "Missa pro pace". W Instytucie Polskiej Kultury w Berlinie otwarta zostanie wystawa polskich plakatów z czasu wojny i powojennych.