John McCain nie żyje
Zmarł amerykański senator i bohater wojenny John McCain. Rok temu zdiagnozowano u niego raka mózgu. Miał 81 lat.
26.08.2018 | aktual.: 26.08.2018 08:14
John McCain był w młodości pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoim nazwiskiem oraz stopniem wojskowym. Mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli, jako syn admirała marynarki wojennej USA, przed innymi jeńcami. Nie zgodził się jednak na to. To sprawiło, że zyskał wielki szacunek wśród swoich rodaków.
McCain służył w armii do 1981 r. W 1982 roku został kongresmenem, a w 1987 senatorem. Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.
John McCain: przyjaciel Polski
Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania USA na świecie i w NATO, gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do NATO, a następnie zwiększenia wojskowej pomocy dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz budowy tarczy rakietowej w Europie. Uważał, że należy wywierać presję na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie.
McCain był orędownikiem za zniesieniem wiz dla Polaków. Był także bacznym obserwatorem tego, co dzieje się w Polsce. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, dotyczącymi mediów publicznych oraz Trybunału Konstytucyjnego. "Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność podstawowym zasadom OBWE i UE, włączając w to poszanowanie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa" - napisali senatorzy.
W lipcu 2017 r., po przyjęciu ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości w Polsce, udostępnił na Twitterze artykuł stacji telewizyjnej NBC News pt. "Polski Senat przyjął prawo dające politykom wpływ na sądownictwo". - To krok wstecz dla demokracji - skomentował republikański senator.
W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. Dwa dni temu, w piątek, jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię".
Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. 29 sierpnia skończyłby 82 lata.
Kondolencje rodzinie senatora złożył już prezydent USA. McCain, który sam był Republikaninem, należał do surowych krytyków Trumpa.
Specjalne oświadczenie wydał były prezydent Barack Obama, który napisał m.in.: "John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i konkurowaliśmy na najwyższym szczeblu politycznym. Mimo dzielących nas różnic byliśmy jednak wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły całe pokolenia Amerykanów i imigrantów." walczyły
Źródło: bbc.co.uk, foxnews.com