Trwa ładowanie...
ycipk-1aux2l

John McCain nie żyje

Zmarł amerykański senator i bohater wojenny John McCain. Rok temu zdiagnozowano u niego raka mózgu. Miał 81 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje senator John McCain
Nie żyje senator John McCain (PAP/EPA)
ycipk-1aux2l

John McCain był w młodości pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoim nazwiskiem oraz stopniem wojskowym. Mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli, jako syn admirała marynarki wojennej USA, przed innymi jeńcami. Nie zgodził się jednak na to. To sprawiło, że zyskał wielki szacunek wśród swoich rodaków.

McCain służył w armii do 1981 r. W 1982 roku został kongresmenem, a w 1987 senatorem. Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

ycipk-1aux2l

John McCain: przyjaciel Polski

Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania USA na świecie i w NATO, gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do NATO, a następnie zwiększenia wojskowej pomocy dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz budowy tarczy rakietowej w Europie. Uważał, że należy wywierać presję na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie.

McCain był orędownikiem za zniesieniem wiz dla Polaków. Był także bacznym obserwatorem tego, co dzieje się w Polsce. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, dotyczącymi mediów publicznych oraz Trybunału Konstytucyjnego. "Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność podstawowym zasadom OBWE i UE, włączając w to poszanowanie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa" - napisali senatorzy.

ycipk-1aux2l

W lipcu 2017 r., po przyjęciu ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości w Polsce, udostępnił na Twitterze artykuł stacji telewizyjnej NBC News pt. "Polski Senat przyjął prawo dające politykom wpływ na sądownictwo". - To krok wstecz dla demokracji - skomentował republikański senator.

W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. Dwa dni temu, w piątek, jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię".

Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. 29 sierpnia skończyłby 82 lata.

Kondolencje rodzinie senatora złożył już prezydent USA. McCain, który sam był Republikaninem, należał do surowych krytyków Trumpa.

ycipk-1aux2l

Specjalne oświadczenie wydał były prezydent Barack Obama, który napisał m.in.: "John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i konkurowaliśmy na najwyższym szczeblu politycznym. Mimo dzielących nas różnic byliśmy jednak wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły całe pokolenia Amerykanów i imigrantów." walczyły

Źródło: bbc.co.uk, foxnews.com

ycipk-1aux2l

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1aux2l

ycipk-1aux2l
ycipk-1aux2l
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów