Trwa ładowanie...

John Kerry: osiągnięto postęp w sprawie irańskiego programu nuklearnego

Sekretarz stanu USA John Kerry ocenił, że w sprawie irańskiego programu nuklearnego udało się osiągnąć pewien postęp. Jednocześnie zaznaczył, że do ostatecznego porozumienia pozostaje "jeszcze długa droga, a czas upływa".

Share
John Kerry: osiągnięto postęp w sprawie irańskiego programu nuklearnego
Źródło: AFP, fot: Evan Vucci
d136gde

Kerry rozpoczyna w Montreux w Szwajcarii rozmowy z szefem irańskiego MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem na temat programu nuklearnego realizowanego przez władze w Teheranie. 5 marca w tym szwajcarskim mieście mają się odbyć kolejne negocjacje nuklearne z udziałem przedstawicieli Iranu i sześciu mocarstw.

Przed rozpoczęciem kolejnej rudny rozmów minister spraw zagranicznych Iranu Zarif powiedział, że wierzy w ich pozytywne zakończenie jeszcze w tym tygodniu. W jego ocenie dojdzie do tego, jeżeli przedstawiciele Zachodu wykażą się dobrą wolą i podejmą decyzję o zniesieniu sankcji nałożonych na Iran.

- Posuwamy się w rozmowach, poczyniliśmy pewne postępy od ostatniego spotkania i jeżeli będzie polityczna wola do zaakceptowania faktu, że porozumienie nie może iść w parze z sankcjami, wtedy osiągniemy konsensus na czas - powiedział Zarif.

d136gde

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził jednak obawę, że w najbliższych dniach do opinii publicznej mogą wyciekać wrażliwe informacje na temat negocjacji, co może mieć wpływ na ich przebieg.

Zachód obawia się, że Teheran prowadzi badania w celu zbudowania broni atomowej. Tymczasem władze Iranu podkreślają, że ich program nuklearny ma charakter pokojowy. Negocjacje w tej sprawie prowadzą irańskie władze z szóstką mocarstw - USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosji.

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

d136gde

Podziel się opinią

Share
d136gde
d136gde
Więcej tematów