Trwa ładowanie...
d387tsj

John Kerry: kryzys ukraiński nie powinien wpłynąć na kontakty z Rosją w sprawie Syrii

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził nadzieję, że kryzys ukraiński nie wpłynie na współpracę Zachodu z Rosją w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John Kerry
John Kerry (AFP, Fot: Susan Walsh)
d387tsj

- Mam nadzieję, iż wciąż istnieją motywy, które skłoniły Rosję do stania się partnerem w międzynarodowych wysiłkach (na rzecz likwidacji broni chemicznej w Syrii) - powiedział Kerry dziennikarzom w Hadze, gdzie ma wziąć udział w szczycie G7 poświęconym sytuacji na Ukrainie po aneksji Krymu przez Rosję.

Porozumienie ws. broni

Nad rządzącym w Syrii reżimem Baszara al-Asada zawisła groźba zagranicznej interwencji zbrojnej, gdy ujawniono fakty dotyczące ataku z użyciem broni chemicznej, przeprowadzonym 21 sierpnia 2013 roku pod Damaszkiem; zginęło w nim ponad 1400 cywilów. ONZ do dziś nie udało się ustalić sprawców, Zachód twierdzi, że atak przeprowadziły siły wierne Asadowi.

d387tsj

USA zagroziły odwetową akcją zbrojną, jednak po pewnym czasie w wysiłki mające zapobiec konfrontacji włączyła się Rosja - sojusznik Syrii. Na mocy wynegocjowanego we wrześniu ubiegłego roku porozumienia między Waszyngtonem a Moskwą ustalono - przy zgodzie Damaszku - że Syria zlikwiduje cały swój chemiczny arsenał do 30 czerwca 2014 roku, a do 31 marca pozbędzie się ok. 500 ton najbardziej niebezpiecznych substancji.

Misja Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) rozpoczęła się w Syrii pod koniec września, a w październiku kraj ten oficjalnie przystąpił do OPCW. Likwidacja syryjskiego arsenału odbywa się opornie, m.in. ze względu na niestabilną sytuację w kraju, gdzie od czterech lat trwa wojna domowa.

d387tsj

Podziel się opinią

Share
d387tsj
d387tsj
Więcej tematów