Trwa ładowanie...
19-09-2014 21:55

John Kerry: Iran powinien zaangażować się w walkę z Państwem Islamskim

Podczas piątkowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej sytuacji w Iraku, sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że Iran powinien zaangażować się w walkę z Państwem Islamskim. - Każdy kraj ma rolę do odegrania, włącznie z Iranem - dodał.

Share
John Kerry: Iran powinien zaangażować się w walkę z Państwem IslamskimŹródło: AFP, fot: Jonathan Ferrey/Getty Images
d1c57wo

- Koalicja, której potrzebujemy, by wyeliminować Państwo Islamskie (IS), nie ma wyłącznie ani przede wszystkim charakteru militarnego (...). Potrzebna jest szeroka współpraca, na wielu frontach - powiedział Kerry podczas posiedzenia Rady.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że międzynarodowa akcja wymierzona w IS powinna mieć zasięg globalny, tak aby "obezwładnić i zniszczyć zagrożenie terrorystyczne", jakim są dżihadyści z tej organizacji. Powiedział również, że jest wstrząśnięty i głęboko oburzony mordami, porwaniami, torturami i gwałtami, jakich dopuszczają się dżihadyści z IS.

W sesji uczestniczył minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif. AFP pisze, nie podając szczegółów, że podczas posiedzenia Iran i USA omawiały kwestię walki z IS, którego bojownicy opanowali rozległe tereny w Iraku oraz Syrii.

d1c57wo

Rada potępiła Państwo Islamskie i wezwała społeczność międzynarodową do udzielenia pomocy rządowi Iraku, który walczy z tą organizacją i jej zwolennikami na terenie swego kraju. Oświadczenie to zostało przyjęte jednogłośnie przez wszystkich członków RB ONZ. Tekst dokumentu zawiera sformułowanie ostrzegające, że "niektóre akty (jakich dopuszcza się IS) mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości".

Agencja AP przypomina, że sesję Rady zwołano kilka godzin po tym, gdy francuskie myśliwce zaatakowały cele Państwa Islamskiego w Iraku. Francja to pierwszy kraj, który dołączył do militarnej interwencji sił powietrznych USA w tym kraju.

O pomoc do społeczności międzynarodowej zaapelował wcześniej w piątek prezydent irackiego Kurdystanu Masud Barzani, który wezwał do obrony Ajn al-Arab, kurdyjskiego miasta w północnej Syrii oblężonego przez bojowników Państwa Islamskiego.

- Wzywam społeczność międzynarodową do użycia bezzwłocznie wszelkich środków dla ratowania Ajn al-Arab - powiedział. - Państwo Islamskie to terroryści (...) powinni być unicestwiani, gdziekolwiek się pojawią - wzywał Barzani.

d1c57wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c57wo
Więcej tematów