Trwa ładowanie...
d3r1fqn

Joanna Wronecka kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ

Wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka jest kandydatką na ambasadora. Komisja spraw zagranicznych zaopiniuje ją na posiedzeniu 26 października. Od 2015 r. jest ona podsekretarzem stanu do spraw współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wronecka zna arabski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki
Wronecka zna arabski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki (PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET)
d3r1fqn

Joanna Wronecka jest absolwentką filologii arabskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1985 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie filozofii arabsko-muzułmańskiej. W czasie studiów przebywała na stypendiach naukowych w Algierii, Egipcie i Francji.

Od 1993 r. pracuje w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od eksperta poprzez radcę ministra, naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu oraz ambasadora tytularnego. W latach 1996-1998 była wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.

Najsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego - zobacz wideo

W latach 2003-2005 piastowała stanowisko dyrektora sekretariatu ministra. Przez cztery lata (1999-2003) była ambasadorem RP w Egipcie, a od 2005 do 2010 ambasadorem w Maroku.

d3r1fqn

We wrześniu 2010 r. decyzją Wysokiego Przedstawiciela ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Wronecka została mianowana na szefa delegatury Unii Europejskiej w Jordanii. Od września 2015 r. pełniła funkcję doradcy ds. państw arabskich, bliskowschodniego procesu pokojowego i Iranu w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.

Wronecka zna arabski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki.

d3r1fqn

Podziel się opinią

Share
d3r1fqn
d3r1fqn
Więcej tematów